Właśnie zakończył się kolejny rok szkolny, przed uczniami okres wakacji wypoczynku. W tym artykule chcemy podsumować dotychczasowe działania związane z realizacją Programu Młodzi u progu kariery.
W trakcie roku szkolnego 2022/2023 nasi doradcy zawodowi przeprowadzili zajęcia z 320 uczniami ostatnich klas szkół podstawowych i 95 uczniami kończącymi szkoły ponadpodstawowe. W trakcie tych zajęć młodzież mogła określić swoje predyspozycje zawodowe i zainteresowania, zapoznać się z sytuacją panującą zarówno na lokalnym jak i krajowym rynku pracy, dowiedzieć się na jakie zawody i kwalifikacje będzie zapotrzebowanie w najbliższych latach. Podczas spotkań z uczniami szkół ponadgimnazjalnych omawiano między innymi wymagania pracodawców względem kandydatów do pracy, jakie są metody poszukiwania pracy oraz z jakich usług Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie mogą skorzystać.
9 listopada 2022 roku zorganizowaliśmy drugą edycję Młodzieżowej Giełdy Zawodów. W trakcie tego wydarzenia licznie przybyli uczniowie szkół podstawowych z pierwszej ręki, od pracodawców i osób wykonujących dane zawody dowiedzieli się: co robi osoba wykonująca dany zawód, jakie są wymagania wobec osób zainteresowanych określonym zawodem, jakie czynności i w jakich warunkach wykonuje się pracę w tym zawodzie, jakie trzeba zdobyć wykształcenie oraz dodatkowe uprawnienia, aby móc wykonywać ten zawód, jakie są szanse dalszego rozwoju i awansu dla osób wykonujących ten zawód.
23 marca 2023 roku już po raz XI odbyło się Powiatowe Forum Edukacji Młodzieży. Tym razem uczniowie szkół ponadpodstawowych mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną 10 uczelni wyższych kształcących na kierunkach technicznych, przyrodniczych, medycznych, ekonomicznych i humanistycznych, 7 szkół policealnych, przedstawicieli służb mundurowych oraz innych jednostek prowadzących edukację w systemie pozaszkolnym.
W ramach Programu Młodzi u progu kariery nasze usługi kierujemy nie tylko do młodzieży szkolnej. Doradcy zawodowi prowadzą zajęcia dla bezrobotnych między innymi w zakresie: autoprezentacji, przygotowania do rozmowy z pracodawcą, analizy mocnych i słabych stron, umiejętności i kwalifikacji, określenia zainteresowań i predyspozycji zawodowych, nauki pisania dokumentów aplikacyjnych, motywowania do pracy, radzenia sobie ze stresem oraz zakładania działalności gospodarczej.
Już od 1 września br. rozpoczynamy realizację Projektu Młodzi przyszłością powiatu mławskiego finansowanego ze środków Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w ramach projektu pilotażowego pod nazwą „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży". W ramach tego projektu osoby zarejestrowane jako bezrobotne lub poszukujące pracy, które nie ukończyły 30 roku życia, będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów w zakresie aktywizacji zawodowej i poradnictwa zawodowego, możliwych form pomocy społecznej, doradztwa psychologicznego edukacji, zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, możliwości mieszkaniowych oraz doradztwa prawnego i ekonomiczno-finansowego. Będą mogli również odbyć staż zawodowy, uzyskać bon szkoleniowy lub ukończyć jedno z czterech szkoleń w zawodach: operator koparko-ładowarki, operator wózków widłowych, sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej lub magazynier z obsługą programów i UDT.
Dodatkowo informujemy, że od 12 lipca bieżącego roku nastąpi zmiana nazwy zakładki Wirtualne Targi Edukacyjne – rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Informacje znajdujące się w tym miejscu będą nosiły tytuł INFORMATOR EDUKACYJNY Szkoły ponadpodstawowe w powiecie mławskim.
Zapraszamy do korzystania z naszych usług.