Realizujemy partnerski projekt „Razem nie damy się wykluczyć”

Print Drukuj
Powiatowy Urząd Pracy w Mławie jest jednym z partnerów w realizacji projektu "Razem nie damy się wykluczyć", którego liderem  jest Stowarzyszenie Społecznej Samopomocy Lokalna Grupa Działania w Ciechanowie. W ramach uczestnictwa w projekcie osoby zakwalifikowane będą mogły zdobyć nowe kwalifikacje, między innymi  z zakresu fryzjerstwa, makijaży , będzie można ukończyć kurs prawa jazdy kat. B. Inne osoby, w miarę potrzeb będą mogły zdobyć doświadczenie poprzez udział w stażach zawodowych organizowanych u pracodawców. 
Naszym zadaniem była promocja projektu wśród osób zarejestrowanych w Urzędzie. Projekt skierowany jest nie tylko do osób bezrobotnych dlatego nasze działania poszerzyliśmy o spotkania na terenie gmin powiatu mławskiego, które są ujęte w projekcie. W ramach współpracy z Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej w Strzegowie, Lipowcu Kościelnym, Radzanowie i Wiśniewie zorganizowaliśmy spotkania informacyjno-promocyjne na temat realizowanego projektu. W spotkaniach tych uczestniczyły osoby zaproszone przez pracowników GOPS  korzystające ze wsparcia  OPS ze względu na trudną sytuację życiową. Udział w projekcie dla tych osób byłby doskonałym momentem na zmianę swojej aktualnej sytuacji , a zdobycie nowych umiejętności, prawa jazdy lub zdobycie doświadczenia poprzez staże zawodowe przyczyniłoby się do powrotu osób na rynek pracy.  W spotkaniach uczestniczyło 36 osób, do programu zrekrutowano 23 osoby. Dodatkowo po informacjach przekazywanych w siedzibie Urzędu Pracy na temat projektu, przekazano liderowi projektu 43 deklaracje osób zainteresowanych. Etap rekrutacji do projektu osób chętnych trwał do końca września 2018 roku.



Następnie od 01 października rozpoczął się kolejny etap realizacji projektu związany z prowadzeniem indywidualnych rozmów i porad z psychologiem. Jako pierwsi  spotkania z psychologiem rozpoczęli mieszkańcy Strzegowa. Następnymi  będą mieszkańcy  Radzanowa i kolejno Wiśniewa, Szreńska Lipowca Kościelnego i Mławy. Następnie po indywidualnej rozmowie z psychologiem uczestnicy będą mogli w trakcie warsztatów grupowych z doradcą zawodowym ocenić swój potencjał zawodowy i posiadane umiejętności z zakresu poszukiwania pracy. Co za tym idzie warsztaty będą mogły poszerzyć wiedzę i wypracować własną ścieżkę związaną z powrotem na rynek pracy. I wtedy dla osób, dla których brak dojazdu jest główną przeszkodą w powrocie na rynek pracy będą mogły ukończyć szkolenie z zakresu prawa jazdy kat. B wraz z nabyciem umiejętności fryzjerskich, a osoby, których główną barierą jest brak doświadczenia zawodowego lub długa przerwa w pracy będą mogły skorzystać ze stażu zawodowego u pracodawcy, który pozwoli nabyć wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy na wybranym stanowisku pracy.



Udział w projekcie "Razem nie damy się wykluczyć" to także możliwość skorzystania, w 2019 roku, z planowanych warsztatów kulinarnych i tworzenia okolicznościowych ozdób z okazji Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, a także dla wszystkich uczestników i ich rodzin udział w festynie połączonym ze spływem kajakowym.
Osoby, które nie zdążyły zgłosić się do udziału w projekcie, mają szansę uczestniczyć w działaniach planowanych do realizacji w 2019 roku. Będą to staże zawodowe i szkolenie konserwator terenów zieleni połączony z kursem prawa jazdy kat. B, a także spotkania z psychologiem i doradcą zawodowym w zakresie diagnozy potencjału zawodowego i  przygotowania do wejścia na rynek pracy  w formie warsztatów aktywizacji społeczno-zawodowej.
Wszystkich zainteresowanych przyszłorocznymi działaniami zapraszamy do kontaktu z doradcą zawodowym Panią Wioletą Rączka pod nr tel. 23 655 19 96 wew. 340, lub z Biurem projektu ul. Śląska 1, 06-400 Ciechanów, tel. 516 055 571.
Osoby zainteresowane uzyskaniem informacji  na temat warunków rekrutacji do projektu zachęcamy do lektury Kwartalnika 2018/23 Mławski Świat Pracy, strona 4.