Bezpieczny wyjazd, bezpieczny powrót

Print Drukuj
Kolejne spotkanie grupowe „Bezpieczny wyjazd - bezpieczny powrót", adresowane do osób bezrobotnych, planujących wyjazd zarobkowy do krajów UE/EOG, odbyło się 14 września br. w ramach współpracy ciechanowskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie. Planując wyjazd zagraniczny w celu podjęcia zatrudnienia należy przede wszystkim sprawdzić wiarygodność pracodawcy, np. poznając opinie innych pracowników, bądź analizując opinie na forach internetowych.

Korzystajmy z usług publicznych służb zatrudnienia lub agencji zatrudnienia, upewniając się uprzednio czy posiada odpowiedni certyfikat. Do obowiązków agencji zatrudnienia należy przedłożenie osobie kierowanej do pracy za granicę, umowy z zagranicznym pracodawcą. Dopytajmy jak bogate doświadczenie ma agencja w kierowaniu osób do pracy oraz bezwzględnie domagajmy się spisania z agencją umowy, w której będą precyzyjnie określone warunki pracy, płacy i inne należne od zagranicznego pracodawcy świadczenia. Pamiętajmy, że podejmując pracę za granicą, pracujemy w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w danym kraju.

Andrzej Śniegocki, asystent EURES w ciechanowskiej filii WUP, przedstawił zainteresowanym, wybrane zagraniczne oferty pracy. Zgodnie z oczekiwaniem uczestników szczegółowej analizie zostały poddane oferty zatrudnienia ze Skandynawii.

Podsumowując spotkanie podkreślono, że tylko legalne, udokumentowane okresy zatrudnienia i ubezpieczenia za granicą mogą stanowić podstawę do ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych po powrocie do kraju oraz mogą być zaliczone do uprawnień rentowych. W tym miejscu należy podkreślić, że co do zasady zasiłek przyznaje kraj ostatniego zatrudnienia - tak więc Polak, który pracował lub prowadził własną działalność za granicą, przede wszystkim powinien zarejestrować się i ubiegać o zasiłek w kraju, w którym miało to miejsce. W praktyce oznacza to, że część osób powracających do Polski może być rozczarowanych, ponieważ ze względu na m.in. długi i ciągły okres pracy za granicą, nie uzyskują prawa do tzw. polskiego zasiłku. Spotkanie, w którym udział wzięło 11 osób zakończyło się wypełnieniem anonimowej ankiety, która pozwoli lepiej dostosować tematykę kolejnego spotkania do oczekiwań uczestników.

Kolejne spotkanie poświęcone tej tematyce zostało zaplanowane na listopad br.

 
Andrzej Śniegocki
Asystent EURES
Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Filia w Ciechanowie
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej
Tel: 23 673 07 34
a.sniegocki@wup.mazowsze.pl
&imagePreview=1

&imagePreview=1 &imagePreview=1