- Propozycje przesunięć środków Funduszu Pracy w ramach programów aktywizacji do realizacji przez Powiatowy Urząd Pracy w Mławie w 2017 roku.
- Zaopiniowanie wniosków dotyczących wydatkowania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego złożonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
- Umorzenie nienależnie pobranego świadczenia z tytułu szkolenia.
- Sprawy różne.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – Pan Witold Żerański wprowadził członków Rady w tematykę zagadnień, które zostaną podjęte podczas niniejszego posiedzenia, po czym Pani Aldona Zasina – Zastępca Dyrektora zaprezentowała zebranym propozycje przesunięć środków w czterech programach w celu ich zaopiniowania. Propozycje dotyczyły środków Funduszu Pracy w ramach algorytmu, programu specjalnego wewnętrznego, programu specjalnego nr 1/2017 na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu oraz przesunięć środków w ramach rezerwy Ministra- na uzupełnianie luk kompetencyjnych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Mławie w 2017 r. Wszystkie zaproponowane przesunięcia środków Funduszu Pracy zostały zaopiniowane pozytywnie przez członków Powiatowej Rady Rynku Pracy.
Następnie przedstawiono informację dotyczącą wydatkowania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Wpłynęło 8 wniosków o środki z KFS z czterech jednostek samorządu terytorialnego. Rada negatywnie zaopiniowała 2 wnioski, a pozytywnie rozpatrzyła 6 wniosków.
W związku z kolejnym punktem obrad, członkowie Rady zostali zapoznani z sytuacją osoby bezrobotnej, która wystąpiła o umorzenie nienależnie pobranego świadczenia z tytułu szkolenia oraz podjęli decyzję o rozłożeniu należności na raty.
W dalszej części przedstawiono propozycje zmian, jakie Urząd chciałby wprowadzić do Regulaminu w sprawie przyznawania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej. Zmiana dotyczy wniosków o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności w ramach usług sprzątających. Wniosek o takie dofinansowanie może być uwzględniony wyłącznie w przypadku uczestników programów specjalnych lub ubiegających się o założenie spółdzielni socjalnej. Zaproponowana zmiana została zaakceptowana pozytywnie przez członków Rady.
Następnie, zaprezentowano zasady i tryb powierzania przez organy zatrudnienia bankom i instytucjom dokonywania wypłat świadczeń pieniężnych dla bezrobotnych i innych uprawnionych osób. Zgodnie z § 11 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 07.10.2011 roku w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Funduszu Pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 472 z późn. zm.) Starosta po uzyskaniu pozytywnej opinii Powiatowej Rady Rynku Pracy, może zlecić bankom i innym instytucjom dokonywanie wypłat świadczeń pieniężnych dla wymienionych osób, jeżeli koszty ich wypłaty nie przekroczą 0,8% wypłaconych kwot. Opinia w tej sprawie została wydana pozytywnie.
Na wniosek członków Powiatowej Rady Rynku Pracy została podjęta Uchwała w sprawie stanowiska dotyczącego zapowiadanych przez przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmian w zakresie włączenia w struktury administracji rządowej powiatowych urzędów pracy. Członkowie wyrazili negatywne stanowisko w przedmiocie w/w zmiany.
Na zakończenie Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – Pan Witold Żerański poinformował o sytuacji na lokalnym rynku pracy. Na koniec kwietnia 2017 roku w Urzędzie zarejestrowanych było 2 600 osób, w tym 1452 kobiet. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych z prawem do zasiłku wynosiła 395 osób. Dane w związku z osiągniętą stopą bezrobocia dotyczyły stanu na koniec marca 2017 roku. W powiecie wynosiła ona 9,2%, a w subregionie ciechanowskim ukształtowała się na poziomie 13,2%. Stopa bezrobocia w województwie mazowieckim osiągnęła poziom 7,0%, natomiast w kraju stanowiła 8,1%.