W dniu 15 listopada 2024 roku odbyło się posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy w Mławie podsumowujące VII kadencję w latach 2020-2024.
W spotkaniu uczestniczył Starosta Mławski - Pan Witold Okumski, członkowie Powiatowej Rady Rynku Pracy, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie – Pan Witold Żerański.
Przewodniczący PRRP - Pan Rafał Kuciński –podziękował Panu Witoldowi Okumskiemu - Staroście Mławskiemu za dotychczasową współpracę oraz wsparcie działalności PRRP. Podziękował Dyrektorowi Żerańskiemu, Zastępcy Dyrektora –Pani Aldonie Zasina, pracownikom tut. Urzędu oraz wszystkim członkom PRRP za bardzo dobre współdziałanie na rzecz łagodzenia skutków bezrobocia w powiecie. Podkreślił, że współpraca układała się tak dobrze z racji wzajemnego zaufania jakim wszyscy się darzyli.
Następnie przedstawił porządek obrad:
1. Podsumowanie działalności Powiatowej Rady Rynku Pracy VII kadencji w latach2020-2024.
2. Sprawy różne.
Ad 1 Powiatowa Rada Zatrudnienia jest organem opiniodawczo-doradczym starosty w sprawach polityki rynku pracy, powoływanym w celu m.in. inspirowania przedsięwzięć zmierzających do pełnego i produktywnego zatrudnienia w powiecie, oceny gospodarowania środkami Funduszu Pracy.
W kadencji 2020 – 2024 odbyło się 21 posiedzeń Powiatowej Rady Rynku Pracy. Rozpatrywane przez Radę sprawy dotyczyły między innymi: oceny racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy, propozycji podziału środków Funduszu Pracy oraz Europejskiego Funduszu Społecznego w danym roku budżetowym na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, umarzania nienależnie pobranych świadczeń czy opiniowania wniosków dotyczących wydatkowania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego złożonych przez jednostki samorządu terytorialnego .
Przedmiotem obrad i opiniowania przez członków PRRP były podziały środków Funduszu Pracy w ramach programów aktywizacji realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Mławie w poszczególnych latach oraz podziały środków w ramach zadań fakultatywnych na każdy rok.
W związku z potrzebą racjonalnego gospodarowania w/w środkami omawiane były i opiniowane również propozycje przesunięć środków w ramach programów aktywizacji realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Mławie oraz propozycje przesunięć środków Funduszu Pracy w ramach zadań fakultatywnych.
W trakcie prac Radni opiniowali także wnioski dotyczące umorzeń nienależnie pobranych świadczeń przez pracodawców, czy też osoby bezrobotne.
Ponadto członkowie PRRP w Mławie uczestniczyli w zdalnych posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Rynku pracy Województwa Mazowieckiego w związku ze złożonymi wnioskami o wydanie opinii w sprawie kierunków kształcenia.
W związku z tym, iż wnioski o środki z KFS składane przez jednostki organizacyjne powiatu wymagają zaopiniowania przez PRRP, również w tej kwestii Radni wydawali opinie. Łącznie opiniowanych było 46 wniosków, z czego 35 otrzymało opinię pozytywną, natomiast 11– negatywną.
Omawiane i opiniowane były nowe regulaminy, które wprowadzane zostały w związku z przejęciem od października 2020 roku obsługi wsparcia dla osób niepełnosprawnych ze Starostwa Powiatowego w Mławie :
- Regulamin w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mławie
- Regulamin w sprawie przyznawania osobie niepełnosprawnej środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo działalności w formie spółdzielni socjalnej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mławie.
Opiniowano również zmiany w poszczególnych regulaminach m.in. rozpatrywania i przyznawania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy dla skierowanych bezrobotnych, przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej, organizowania i finansowania prac interwencyjnych, organizowania i finansowania robót publicznych, organizacji stażu dla bezrobotnych, zasad przyznawania bonu na zasiedlenie, przyznawania środków z KFS na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców.
Na każdym posiedzeniu przedstawiano zebranym informacje dotyczące stanu i struktury bezrobocia w powiecie mławskim oraz informacje dotyczącą stopy bezrobocia z uwzględnieniem grup osób bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy gdyż do nich adresowane są przede wszystkim realizowane przez tut. Urząd projekty finansowane ze środków unijnych oraz krajowych. Omawiana była sytuacja na lokalnym rynku pracy oraz wysokość środków jakimi dysponujemy na aktywizację osób bezrobotnych.
Omawiane były również wysokość środków jakie otrzymaliśmy oraz formy wsparcia jakie było udzielane przedsiębiorcom w związku z panującą epidemią koronawirusa.
Ponadto omawiana była sytuacja związanej z zatrudnianiem cudzoziemców w związku ze wzrostem liczby cudzoziemców zatrudnionych na terenie działania naszego Urzędu oraz wzrostem zainteresowania wśród pracodawców w ich zatrudnianiu.
Podsumowując - cztery lata kadencji Powiatowej Rady Rynku Pracy to czas ścisłej i owocnej współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Mławie, szereg konsultacji oraz uzgodnień na rzecz promocji zatrudnienia, przedsiębiorczości i przeciwdziałania bezrobociu na terenie powiatu mławskiego.
Ad. 2
W dalszej części posiedzenia Pan Witold Żerański – Dyrektor PUP omówił sytuację na lokalnym rynku pracy. Przedstawił informacje dotyczące stanu i struktury bezrobocia w powiecie mławskim na koniec października 2024r. Zarejestrowanych jest ogółem 1657 osób w tym 881 kobiet, 397 osób jest zarejestrowanych bez kwalifikacji oraz informacje dotyczącą stopy bezrobocia według stanu na koniec września 2024 r. Stopa bezrobocia w kraju wyniosła 5,0 %, w województwie 4,0%, w powiecie mławskim osiągnęła poziom 6,1%.
Po omówieniu wszystkich tematów będących przedmiotem obrad Starosta Mławski- Pan Witold Okumski podziękował członkom za owocną współpracę przez cały okres trwania kadencji Rady, cenne wskazówki i wsparcie oraz społeczne zaangażowanie w prowadzeniu lokalnej polityki rynku pracy.
Do tych podziękowań dołączył się Dyrektor Żerański podkreślając ogromne zaangażowanie członków PRRP oraz chęć współpracy w zakresie realizowanych przez tut. Urząd zadań w zakresie łagodzenia skutków bezrobocia.