W dniu 19 września 2024r. w Sali konferencyjnej w Urzędzie Pracy w Mławie odbyła się konferencja podsumowująca projekt pilotażowego ,,Młodzi przyszłością powiatu mławskiego'' realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Mławie oraz Pracownię Rozwoju Inkubator Hanna Kuczkowska jako Partnera. Projekt jest realizowany od 1 września ur. do 30 września br. W ramach projektu osoby młode od 18 do 30 r. ż., aby móc łatwiej i szybciej wejść bądź powrócić na rynek pracy mogły korzystać z darmowych porad wykwalifikowanych specjalistów z różnych obszarów oraz finansowych form wsparcia, tj. bezzwrotnych bonów finansowych, staży czy grupowych szkoleń zawodowych.
Konferencję otworzył Starosta mławski P. Witold Okumski, powitał uczestników oraz przedstawił ideę realizacji projektu pilotażowego. Następnie głos zabrał Zastępca Burmistrza Miasta Mława P. Marcin Burchacki oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie P. Witold Żerański.
P. Milena Krzemińska omówiła cel, zakres, prowadzone działania w zakresie promocji projektu oraz planowane i osiągnięte efekty w aktywizacji zawodowej młodzieży z powiatu mławskiego. Następnie Partner projektu P. Hanna Kuczkowska omówiła zagadnienie kształcenia ustawicznego zgodnego z ideą ,,człowiek uczy się przez całe życie''. Pani Grażyna Jankowska – doradca zawodowy, coach zaprezentowała zagadnienie coachingu jako nowoczesnego narzędzia w aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Na koniec pracownik oddelegowany przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie-filia w Mławie dr Rafał Panfil przedstawił zagadnienie cyberbezpieczeństwa i jego zagrożeń we współczesnym świecie.
Licznie zgromadzona młodzież, pracodawcy, dyrektorzy ościennych PUP, kierownicy ośrodków pomocy społecznej z powiatu mławskiego i instytucje współpracujące mieli okazję wymienić się spostrzeżeniami na temat realizacji pilotażu. Był to czas refleksji, a przede wszystkim podsumowania osiągniętych efektów w aktywizacji zawodowej osób młodych z powiatu mławskiego. Podczas konferencji przedstawiliśmy m.in. liczbę uczestników projektu, liczbę osób, które skorzystały z poszczególnych obszarów wsparcia, rodzaje grupowych szkoleń zawodowych czy liczbę osób, które podjęły zatrudnienie po zakończeniu udziału w projekcie.
Z dumą możemy stwierdzić, że założony na początku realizacji projektu pilotażowego cel został osiągnięty. Młodzież chętnie korzystała z punktu porad, co przełożyło się na zmniejszenie liczby bezrobotnych wśród bezrobotnych od 18 do 30r. ż. oraz na ustabilizowanie ich sytuacji zawodowej oraz życiowej.
Bardzo dziękujemy Państwu za liczną frekwencję na konferencji a młodzieży za zaangażowanie i efektywne korzystanie z form wsparcia oferowanych im w ramach projektu.