Wydawca treści

Czy oferta kształcenia branżowego w powiecie mławskim uwzględnia trendy panujące na lokalnym rynku pracy?

Z ostatnio opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) informacji wynika, że tendencje na rynku pracy w kwestii zapotrzebowania na specjalistów z danej branży są jednoznaczne. Rynek pracy nadal potrzebuje absolwentów szkół branżowych, którzy uzupełnią występujące regionalnie braki kadrowe.
Powyższe informacje wynikają z Prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy, którą corocznie publikuje MEN. Wynik przedstawiony w prognozie ma zasygnalizować potrzebę zmiany kierunków kształcenia branżowego w poszczególnych rejonach kraju.  W oparciu o różne dane i badania Ministerstwo opracowuje listę zawodów, na które prognozowane jest zapotrzebowanie w ujęciu ogólnokrajowym jak i wojewódzkim. Wśród 34 zawodów, na które jest zapotrzebowanie w kraju, znalazły się te związane z: budownictwem (w tym związanym z infrastrukturą drogową i kolejową)- 12; obsługą i naprawą maszyn-9; elektryką, elektroniką i programowaniem- 6; transportem (kierowcy, mechanicy)- 5; metalurgią- 1, zieloną transformacją- 1.
Jak sytuacja przedstawia się na naszym terenie? Z badania zleconego przez Powiatowy Urząd Pracy w Mławie pod koniec 2023r., przeprowadzonego przez INDEKS Ośrodek Badań Społecznych wynika, że 11,3% pracodawców z powiatu mławskiego planuje przyjęcie nowych pracowników. Z kolei 70% badanych ma trudności ze znalezieniem pracownika. Jak podaje 43,2% badanych trudności te wynikają z braku kandydatów posiadających kwalifikacje zawodowe. Występujące deficyty pracowników w konkretnych zawodach potwierdza prognoza MEN dla woj. mazowieckiego (poniżej  w załączniku pełna lista zawodów), w której dominują budowlańcy; operatorzy, serwisanci, mechanicy, programiści i monterzy maszyn oraz urządzeń. Wśród wymienionych w Prognozie zawodów pojawił się także technik elektromobilności. Zapotrzebowanie na nowy zawód, jest i będzie, potwierdzeniem tego jest informacja z Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego, raport II edycji badań z 2023 roku: „Rozwój elektryfikacji powoduje wzrost znaczenia wiedzy i umiejętności dotyczących napędów elektrycznych. Coraz istotniejsza będzie wiedza z zakresu elektromechaniki, mechatroniki, ale także wiedza prawna i związana z ochroną środowiska, w tym dotycząca przepisów utylizacji odpadów niebezpiecznych." Czy w takim razie mławskie szkoły średnie-branżowe powinny uwzględnić powyższą Prognozę i czy powinny dostosować ofertę kształcenia do sygnalizowanych przez pracodawców potrzeb? Na pytanie: Czy Państwa zdaniem kierunki kształcenia oferowane przez szkoły zlokalizowane na terenie powiatu mławskiego są adekwatne do potrzeb lokalnego rynku pracy? zadane przez INDEKS Ośrodek Badań Społecznych, prawie 67% pracodawców odpowiedziało pozytywnie. Nieco ponad 30% badanych pracodawców uważa, że kierunki kształcenia są raczej niedostosowane do rynku, a 3% stwierdziło „zdecydowanie nie". Biorąc pod uwagę poziom uzyskanej wiedzy absolwentów kształcenia branżowego 64,2% pracodawców ocenia ten poziom pozytywnie. W placówkach oświatowych ponadpodstawowych z naszego powiatu w ostatnich klasach kształci się 618 uczniów, z czego prawie 51% w branżówkach. Jest to optymistyczna informacja dla pracodawców, którzy chcieliby zatrudnić absolwentów np. kierunku technik logistyk, monter robót w suchej zabudowie czy technik budownictwa.
Co z zawodami, które zostały wymienione w prognozie? Decyzja o włączeniu nowego kierunku do oferty szkoły nie jest łatwa. To zainteresowanie ze strony kandydatów, a w zasadzie brak zainteresowania proponowanym kierunkiem jest przyczyną, która uniemożliwia uruchomienie nowego oddziału. Starań dyrektorów oraz potrzeb pracodawców  młodzież nie dostrzega i nie docenia, ponieważ w głównej mierze przy wyborze szkoły  lub kierunku najwięcej do powiedzenia mają rodzice. Chcąc zmienić dotychczasowe stereotypy Powiatowy Urząd Pracy w Mławie prowadzi szereg działań skierowanych do uczniów w rożnym wieku. Począwszy od szkół podstawowych i realizowanym w nich projekcie „Młodzi u progu kariery", poprzez szkoły średnie i zajęcia z doradztwa zawodowego oraz spotkania w ramach projektu „Rzemiosło Twoją przyszłością", po Powiatowe Forum Edukacji i Młodzieżową Giełdę Zawodów, budujemy świadomość zawodową uczniów. Chcemy, by informacja o potrzebach rynku pracy, zapotrzebowaniu na zawody i związane z nimi perspektywy dotarły do młodzieży oraz ich rodziców.

Załączniki

OBWIESZCZENIE MINISTRA EDUKACJI z dnia 24 stycznia 2024 r
OBWIESZCZENIE MINISTRA EDUKACJI z dnia 24 stycznia 2024 r.pdf 429 KB

Menu nawigacji