Promocja zatrudnienia, aktywizacja zawodowa, wspomaganie rozwoju gospodarczego, finansowanie inicjatyw społecznych i integracyjnych oraz starania na rzecz ochrony środowiska, rozwoju sportu, czy turystyki to tylko nieliczne dziania realizowane przez SSS-LGD. Jak informuje Pani Sylwia Sańko Wiceprezes SSS-LGD - „Następną ważną ideą jest rozwój doradztwa organizacyjnego, ekonomicznego, prawnego i finansowego dotyczącego infrastruktury gospodarczej, a także inspirowanie i rozwijanie twórczych inicjatyw zmierzających do przyspieszania przemian w środowiskach wiejskich, podnoszenia poziomu życia rodzin, rozwoju technologii produkcji rolniczej, rozwoju przedsiębiorczości. Stowarzyszenie ma za zadanie pobudzać i wspierać społeczności lokalne w samodzielnym rozwiązywaniu problemów społecznych. Zajmuje się również wspieraniem lokalnych inicjatyw socjalnych, kulturalnych, oświatowych." Cześć tych inicjatyw pokrywa się z naszymi działaniami i tylko na zasadzie wzajemnej współpracy możemy osiągnąć wysoki współczynnik efektywności na rzecz lokalnej społeczności. W celu zacieśnienia dotychczasowych starań 4 stycznia w siedzibie naszego Urzędu odbyło się spotkanie grona osób zaangażowanych w działalność Stowarzyszenia. Przypominamy, że w latach 2014-2020 Stowarzyszenie w partnerstwie z WUP w Ciechanowie, PUP w Żurominie oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Mławie zrealizowało projekt zakładający aktywizację zawodową osób bezrobotnych oraz podnoszenie ich kwalifikacji.
Władze zarządu Stowarzyszenia, członkowie zarządu oraz przedstawiciele rady omówili na spotkaniu najważniejsze kwestie związane z jego funkcjonowaniem, a także przedstawili propozycje działań na najbliższy rok. Jak poinformował Prezes Zarządu Pan Andrzej Długołęcki- "Według Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2029 przewidziane są działania na rzecz społeczności lokalnej w 12 gminach. W ramach umowy realizowane będą przedsięwzięcia finansowane od 50 do 300 tysięcy złotych m. in. na rozwój przedsiębiorczości (tworzenie mikroprzedsiębiorstw oraz zwiększenie miejsc pracy, czyli rozwój już istniejących przedsiębiorstw na obszarach wiejskich), a także wsparcie integracji mieszkańców." Pan Prezes podkreślił, że: „ze szczególną uwagą będziemy koncentrować się na osobach z defaworyzowanej grupy, czyli znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy, do których należą: osoby do 25 roku życia lub po 60 roku życia oraz osoby długotrwale bezrobotne." Wspólnie z: żuromińskim urzędem pracy oraz nami, Stowarzyszenie planuje zrealizować projekt zakładający integrację społeczną - „międzypokoleniową imprezę rodzinną dla dziadków, rodziców i dzieci powiązaną z działaniami na rzecz ochrony środowiska, w postaci spływu kajakowego rzeką Wkrą połączony ze zbieraniem butelek i innych plastików unoszących się na wodzie"- wyjaśnił Pan Długołęcki. Oprócz tego Stowarzyszenie planuje zorganizować kolonie letnie dla dzieci z rodzin defaworyzowanych (zagrożonych wykluczeniem zawodowym i społecznym), które stanowić będą 50% liczby uczestników.
Na zakończenie spotkania Pan Prezes poinformował zgromadzonych o zamiarze kontynuacji dotychczasowej współpracy w zakresie aktywizacji zawodowej oraz integracji społecznej, licząc na pełne poparcie i duże zaangażowanie w realizację powyższych działań.