Poradnictwo zawodowe w 2023 roku - podsumowanie

Poradnictwo zawodowe to proces, który pomaga klientom w odkrywaniu i rozwijaniu swojej drogi zawodowej. Jest to profesjonalna usługa, która pomaga ludziom w zrozumieniu swoich umiejętności, zainteresowań, wartości i celów, aby mogli podejmować świadome decyzje dotyczące swojej kariery. Poradnictwo zawodowe nie tylko pomaga w wyborze odpowiedniej ścieżki zawodowej, ale również wspiera w rozwoju umiejętności miękkich, planowaniu kariery, tworzeniu skutecznych dokumentów aplikacyjnych oraz w radzeniu sobie z wyzwaniami i problemami w drodze do znalezienia zatrudnienia. 

Głównymi narzędziami pracy doradcy zawodowego jest udzielanie porad i informacji zawodowych w formie indywidualnej i grupowej. W roku 2023 doradcy zawodowi udzielili 1032 indywidualnych porad zawodowych. Porada zawodowa indywidualna to cykl spotkań z klientem mający na celu rozwiązanie problemu zawodowego z którym zgłasza się klient, dlatego rozmów doradczych w ramach zidentyfikowanego problemu jest zazwyczaj więcej. I tak, w tym roku przeprowadzono łącznie 1865 rozmów doradczych z osobami bezrobotnymi. Kolejną, wymienioną usługą w ramach poradnictwa zawodowego jest indywidualna informacja zawodowa. Jej udzielenie wiąże się z krótszym spotkaniem z doradcą zawodowym i ma na celu przekazanie przez doradcę informacji związanych ze światem pracy, które mogą być wykorzystane w procesie podejmowania decyzji zawodowych jak np. informacje o usługach rynku pracy, sytuacji na rynku pracy, dane o zawodach, możliwości uzyskania kwalifikacji zawodowych, możliwości pozyskania pracy. Indywidualnych informacji zawodowych w ciągu całego roku zostało udzielonych 7715. Organizowaliśmy również grupowe informacje zawodowe, na których szerzej promowaliśmy realizowane przez urząd usługi ryku pracy, możliwości wsparcia w ramach usługi EURES (dla rozważających wyjazd do pracy za granicę), możliwości podjęcia pracy w służbach mundurowych (wojsko, policja). Uczestnikami grupowych informacji zawodowych mogą być osoby zarejestrowanie, ale nie tylko. W spotkaniach uczestniczyli także uczniowie szkół z naszego Powiatu, którzy pozyskali informacje np. o możliwościach kształcenia, zdobywania nowych kwalifikacji. W ciągu całego roku zorganizowaliśmy 57 grupowych informacji zawodowych, w których udział wzięło 815 osób.
Rok 2023 to rok, w którym po sytuacji związanej z zagrożeniem epidemiologicznym (COVID) i związanych z tym stanem ograniczeniach, zaczęliśmy w pełni wracać do grupowych porad zawodowych i grupowych informacji zawodowych. W bieżącym roku odbyły się 43 grupowe porady zawodowe w których uczestniczyło 299 osób. Ta forma pozwala szerzej popracować nad wydobyciem posiadanego potencjału i rozpoznać własne predyspozycje zawodowe, umiejętności, zainteresowania, zdolności, mocne i słabe strony, przygotować dokumenty aplikacyjne i poćwiczyć prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych.

Reaktywowany został także tzw. Klub Pracy czyli szkolenie z umiejętności aktywnego poszukiwania pracy. W 3 edycjach tego kursu uczestniczyło 25 osób. To szkolenie skierowane do osób które są zniechęcone brakiem efektów w poszukiwaniu pracy, długo pozostają bez zatrudnienia, w związku z czym ich poziom motywacji i samooceny spada.

W 2023 roku odbyło się również 6 grupowych sesji coachingowych w ramach projektu Piątkowe sesje coachingowe pod nazwą „Żeby zmiana była przygodą" w których wzięły udział 53 osoby, natomiast 139 osób wzięło udział w indywidualnych sesjach z coachem. Ćwiczenia zainicjowane w ramach sesji coachingowych sprzyjają odkrywaniu własnego potencjału, zrozumieniu własnej sytuacji życiowej i zawodowej oraz wyznaczaniu celów zawodowych, po uprzednim uświadomieniu sobie własnych przekonań oraz ich wpływu na sposób życia, poziom satysfakcji i dokonywane wcześniej wybory.

Tabela 1. Wykaz grupowych porad zawodowych w 2023 roku
Lp. Nazwa grupowej porady zawodowej
 
Liczba zorganizowanych porad Liczba uczestników
1 „Ja a rynek pracy"
 
22 148
3 Warsztat samopoznania 5 43
4 Kurs planowania kariery metodą „SPADOCHRON"
 
4 38
5 Dwudniowa porada zawodowa dla uczestników projektu „Aktywni młodzi powiatu mławskiego" 4 25
6 Warsztaty Rozwoju Osobistego
 
4 17
7 Rynek pracy i warsztat edukacyjny
 
2 20
8 Odkryj swój zawód 1 2
9 Współpraca się opłaca 1 6
  Razem 43
 
299
Źródło: Syriusz Std


Tabela 2. Wykaz grupowych informacji zawodowych w 2023 roku
Lp. Nazwa grupowej informacji zawodowej Liczba zorganizowanych GIZ-ów
 
Liczba uczestników
1 Wybór szkoły kierunku kształcenia 30 493
2 Planowanie dalszej ścieżki kariery zawodowej 10 163
3 Promocja usług urzędu 5 30
4 „Formy czynnej służby wojskowej"  4 39
5 „Bezpieczny wyjazd, bezpieczny powrót" 4 53
6 Prawa i obowiązki osób bezrobotnych 3 24
7 „Jak zostać policjantem" 1 13
   
Razem
57 815
Źródło: Syriusz Std

Szerzej o poszczególnych poradach i informacjach piszemy na bieżąco na naszej stronie internetowej www.praca.mlawa.pl zachęcamy do lektury.

Poradnictwo zawodowe za cel stawia sobie pomoc w lepszym zrozumieniu samego siebie w odniesieniu do środowiska pracy. Ta zależność przekładać się będzie na wybór lub zmianę zatrudnienia oraz wyznaczenie celów zawodowych. Usługa skierowana jest do wszystkich, którzy potrzebują profesjonalnej porady, związanej z wyborem kierunku kształcenia, zatrudnieniem czy przekwalifikowaniem.

W 2024 roku kontynuowane będą rozpoczęte działania, a także będą realizowane nowe działania skierowane na pomoc osobom bezrobotnym i nie tylko. Jesteśmy otwarci na pomoc osobom niezrejestrowanym w urzędzie pracy. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.