Od kilku lat Powiatowy Urząd Pracy w Mławie oferuje osobom z niepełnosprawnościami indywidualną obsługę i wsparcie w procesie poszukiwania pracy. Wyznaczony w tym celu został doradca klienta, który zajmuje się tylko tą grupą bezrobotnych. To rozwiązanie sprzyja budowaniu atmosfery zrozumienia i wsparcia ze strony pracownika urzędu, który dzięki prowadzonym rozmowom ma wiedzę o sytuacji swoich klientów na rynku pracy. Bezpośrednia praca z klientami pozwala lepiej poznać ich sytuację zawodową oraz trudności na rynku pracy. W wyniku naszych doświadczeń w 2020 roku zapoczątkowaliśmy projekt własny „Potencjał zawodowy osób z niepełnosprawnościami". Nasze działania koncentrują się na wypracowaniu u klientów motywacji do podjęcia pracy. Pracodawcom natomiast przybliżamy zasady i korzyści płynące z zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością.
Powyższe działania to także element Powiatowego Programu Działań Na Rzecz Osób Z Niepełnosprawnościami obowiązującego w powiecie mławskim. Głównym założeniem Programu jest „stworzenie na terenie powiatu mławskiego odpowiednich warunków oraz zagwarantowanie i udzielenie osobom z niepełnosprawnościami takiej pomocy, która umożliwi osiągnięcie jak najlepszej życiowej samodzielności i aktywności przy wykorzystaniu tkwiących w nich potencjalnych zdolności i możliwości". W realizację celów Programu zaangażowane są różne instytucje i podmioty z terenu powiatu. Nasz Urząd odpowiedzialny jest za realizację celów szczegółowych z zakresu rehabilitacji zawodowej i zatrudnienia. To właśnie przede wszystkim promocja zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami na otwartym rynku pracy, wzmocnienie usług pośrednictwa pracy oraz promowanie tworzenia miejsc pracy przystosowanych do potrzeb tych osób. Ten cel realizujemy poprzez wsparcie pracodawców w tworzeniu nowych miejsc pracy ze środków PFRON. W tym roku za naszym pośrednictwem 2 firmy utworzyły miejsca pracy dla 2 osób.
W ramach powyższych działań w bieżącym roku obsłużyliśmy wszystkich 101 bezrobotnych z niepełnosprawnościami podczas cyklicznych spotkań. Efektem udzielonego wsparcia było ukończenie szkolenia zawodowego przez 1 osobę, 4 osoby odbyły staż, 45 bezrobotnych podjęło pracę, w tym 6 osób w ramach zatrudnienia subsydiowanego. Urząd przyznał też dofinansowanie na założenie firmy 1 osobie, która rozpoczęła działalność gospodarczą w zakresie usług doradczo- coachingowo- rozwojowych.
Osoby z niepełnosprawnościami zarejestrowane jako bezrobotne mają dostęp do wszystkich ofert pracy zgłoszonych do urzędu. Dodatkowo mogą korzystać z ofert skierowanych wyłącznie do ich grupy. W tym roku pozyskaliśmy 13 takich ofert na 23 stanowiska (w tym 2 oferty z PFRON-u). Ponadto na naszej stronie internetowej pod adresem https://mlawa.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/dla-niepelnosprawnych znajdują się informacje dla osób z niepełnosprawnością na temat oferty wsparcia na rynku pracy. Również pracodawcy interesujący się zagadnieniem zatrudniania osób z niepełnosprawnościami mogą zapoznać się z podstawową wiedzą na ten temat. Służy do tego zakładka https://mlawa.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/zatrudnianie-niepelnosprawnych .
Poprawa warunków funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym oraz dostępu do zatrudnienia jest wyzwaniem na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim należy docenić i korzystać z posiadanych kompetencji i ich potencjału zawodowego. Istotne jest także, by pracodawcy przekonali się, że osoby z tej grupy mogą efektywnie pracować w każdej funkcjonującej branży. Z pewnością pozytywnym zjawiskiem jest, że coraz więcej tych osób podejmuje i utrzymuje zdobytą pracę, co daje szansę na trwalsze włączenie społeczne.
Doradca klienta wyznaczony do obsługi osób z niepełnosprawnościami: Jadwiga Han- Wiśniewska- doradca zawodowy.
Dane kontaktowe:
- obsługa bezpośrednia- Sala Operacyjna, Stanowisko nr 6
- telefonicznie- 23 654 39 18 wew. 335
- e-mail- jhanwisniewska@pup.mlawa.pl