KOBIETY-MATKI I ICH POWRÓT NA RYNEK PRACY

Print Drukuj
Aktywność zawodowa kobiet wciąż jest wyzwaniem na rynku pracy. Dodatkowo, w przypadku pojawienia się dziecka u kobiet wyraźnie zmniejsza się, a w przypadku mężczyzn zwiększa – aktywność zawodowa i to tym bardziej, im dzieci jest więcej i im są one młodsze. Szukanie pracy przez rodzica wcale nie jest łatwe, zwłaszcza gdy przerwa w zatrudnieniu była dosyć długa. Według Raportu „Macierzyństwo a aktywność zawodowa" – 94,4 procent niepracujących matek planuje/chce wrócić na rynek pracy po urodzeniu dziecka, bo praca daje im poczucie niezależności finansowej, jest inwestycją w siebie, swój rozwój i umiejętności, ogólnie mówiąc w swoją przyszłość. Chcą wrócić do pracy, ale… nie wracają. Dlaczego tak się dzieje? Pracodawcy często patrzą na potencjalne kandydatki do pracy niechętnie. Kobiety z małymi dziećmi postrzegane są jako osoby obciążone ryzykiem częstych nieobecności. Jednym z głównych powodów bierności zawodowej kobiet jest wciąż niewystarczająca elastyczność zatrudnienia. Nie chodzi tutaj wyłącznie o stosowanie umów zleceń czy o dzieło. Mowa o elastyczności: czasu pracy, miejsca pracy oraz różnorodności zadań w połączeniu z zapewnieniem poczucia stabilizacji, jaką daje umowa o pracę. Często pracodawcy nie zdają sobie sprawy, że wspieranie pracujących matek/rodziców będzie im się opłacać. Ci, którzy zapewniają wsparcie, dostrzegają wiele korzyści m.in. zmniejszona absencja i rotacja pracowników, wydajność i lojalność. Kobiety zamierzające powrócić na rynek pracy po przerwie spowodowanej opieką nad dziećmi szczególnie cenią sobie możliwość zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy lub pracy z domu tzw. pracy zdalnej – dość popularnej w ostatnim czasie. Zwracają także uwagę na dostępność opieki nad małymi dziećmi, ponieważ jak wskazują badania w Polsce wciąż jest za mało miejsc opieki w postaci żłobków i przedszkoli, a także świetlic szkolnych.
 
Podpowiadamy co zrobić, aby poszukiwanie pracy było bardziej skuteczne. Warto sporządzić plan poszukiwań, wyznaczyć cel i określić jakiej pracy się szuka. Tradycyjnym, często skutecznym sposobem na znalezienie zatrudnienia są kontakty osobiste oraz śledzenie ogłoszeń w internecie i wysyłanie CV. Pomóc może również rejestracja w urzędzie pracy, która daje wiele możliwości. Jeśli długo nie pracowałaś i czujesz się zupełnie zagubiona – nie wiesz, jak napisać niezbędne dokumenty, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej – zgłoś się na szkolenie z zakresu umiejętności poszukiwania pracy. Podczas takiego szkolenia oprócz praktycznych umiejętności (zasady pisania CV i listu motywacyjnego, prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych) poznasz swoje mocne strony i predyspozycje, co może zainspirować cię do znalezienia pomysłu na własną drogę zawodową, niekoniecznie związaną z dotychczasowym doświadczeniem czy wykształceniem. A jeśli, mimo wielu dobrych chęci i zaangażowania, nadal nie możesz znaleźć zatrudnienia, stwórz sobie miejsce pracy sama, czyli załóż firmę. Skorzystaj u nas z jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
 
Jak się okazuje, wbrew powszechnemu przekonaniu, młode mamy w Polsce chcą pracować. Obawiają się jednak czy pogodzą opiekę nad dzieckiem z pracą oraz czy spełnią własne i innych oczekiwania. Niestety tak długo, jak nie zajdą znaczące zmiany na rynku pracy wiele z nich będzie zmuszonych zrezygnować z aktywności zawodowej, a o powrocie matek na rynek pracy będziemy mówić tylko przez pryzmat występujących trudności. Warto jednak pamiętać, że istnieją inne możliwości.