Podsumowanie Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych

Print Drukuj
Przedstawiamy Państwu informację z realizacji Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji i aktywizacji zawodowej w 2022 roku.
 
Rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego, m.in. z wykorzystaniem środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). W ramach zadań możliwych do realizacji w ubiegłym roku ogłosiliśmy 4 nabory wniosków- 2 na udzielenie dotacji na założenie firmy przez osoby niepełnosprawne i 2 nabory dla pracodawców zainteresowanych utworzeniem nowych miejsc pracy zgodnych z możliwościami osób niepełnosprawnych. Na utworzenie miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej wpłynął wniosek od jednego pracodawcy- wniosek ten został rozpatrzony pozytywnie i przyznaliśmy środki PFRON na zakup wyposażenia na stanowisko pracy. W ramach tego wsparcia pracodawca zatrudnił jedną osobę z niepełnosprawnością.

Oprócz realizacji zadań z rehabilitacji zawodowej PUP w Mławie aktywizuje osoby z niepełnosprawnością zarejestrowane jako bezrobotne ze środków przeznaczonych na ten cel. Doradca klienta- doradca zawodowy posiadający niezbędne kwalifikacje i umiejętności w trakcie rozmów indywidualnych z tymi osobami,  określa rodzaj pracy i czynności, które mogą wykonywać biorąc pod uwagę ich ograniczenia zdrowotne. W ramach tych działań w 2022 roku 4 osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności ukończyły szkolenia zawodowe, 4 osoby odbyły staż, 86 bezrobotnych podjęło pracę, w tym 9 osób w ramach pomocy subsydiowanej oraz 1 osoba rozpoczęła działalność gospodarczą. Działania te sfinansowaliśmy ze środków Funduszu Pracy oraz ze środków unijnych.

Ponadto w dniu 05.10.2022 r. zawarliśmy z dwiema jednostkami powiatowymi-  Mławskim Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnym oraz Środowiskowym Domem Samopomocy w Mławie porozumienia dotyczące współpracy w zakresie aktywizacji społecznej i zawodowej oraz lepszego, efektywniejszego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. Współpraca opiera się głównie na wymianie dobrych praktyk między specjalistami jednostek działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami, przyszłościowo da też możliwość ubiegania się o dodatkowe środki krajowe i unijne na poprawę sytuacji osób z mniejszymi szansami na rynku pracy.