Podsumowanie dotychczasowych działań na rzecz kobiet zamieszkałych na wsi w ramach programu,, Współpraca się opłaca”

Print Drukuj
Podsumowanie dotychczasowych działań na rzecz kobiet zamieszkałych na wsi w ramach programu,, Współpraca się opłaca"
Program mówi o kontynuacji  współpracy Powiatowego Urzędu pracy w Mławie z 9 Gminnymi  Ośrodkami  Pomocy Społecznej  w zakresie zmiany sytuacji  kobiet zamieszkałych na wsi. Zakłada  aktywizację osób bezrobotnych, głównie kobiet, mieszkanek wsi, matek, które ze względu na  sytuację rodzinną, osobistą oraz brak pracy korzystają z pomocy Gminnych Ośrodków Pomocy.
Pod koniec 2022 roku i z początkiem 2023 roku  zaczęliśmy od spotkań/wizyt pracownika- doradcy zawodowego Naszego  Urzędu  z kierownikami, niekiedy również  pracownikami socjalnymi Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej. Nasze działania w ramach programu skierowane są konkretnie do mieszkańców wsi.
Wiadomym jest, że posiadana przez pracowników Urzędu wiedza o osobach bezrobotnych dotyczy przede wszystkim problemów zawodowych takich jak brak kwalifikacji zawodowych, odpowiedniego doświadczenia czy wykształcenia. Zakres wiedzy  pracownika socjalnego związany z  podopiecznym  dotyczy  m. in. sytuacji społeczno- gospodarczej czy też barier uniemożliwiających podjęcie pracy. Dzięki połączeniu i uzupełnieniu działań pracowników obu instytucji łatwiej dotrzeć do klienta i zmotywować go do zmiany swojej  sytuacji.   Im lepsza współpraca urzędów pracy i ośrodków pomocy społecznej, tym skuteczniejsze przywracanie bezrobotnych na rynek pracy. Wiele kobiet, matek, gospodyń to osoby,  którym przy właściwie ukierunkowanej pomocy obu instytucji  można pomóc w powrocie na rynek pracy lub podjąć pracę po raz pierwszy.
Nasze działania aktywizacyjne dla kobiet w realizowanym programie dotyczyły indywidualnych porad z doradcą zawodowym, a następnie udziału w 5 dniowej poradzie zawodowej przeprowadzonej w formie warsztatowej. Podczas warsztatów uczestniczki poznały: podstawowe zagadnienia dotyczące rynku pracy i mechanizmy, które nim rządzą, nauczyły się sporządzania dokumentów aplikacyjnych i umiejętnego prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych, zostały przygotowane do samodzielnego i skutecznego poszukiwania pracy. W kwietniu 2023 roku doradca zawodowy przeprowadził grupową poradę zawodową w której udział wzięło 6 pań, jedna z nich wkrótce po zakończeniu zajęć podjęła zatrudnienie.
Uczestnikom warsztatów podczas zajęć jak i po ich zakończeniu zapewniliśmy możliwość korzystania z dostępnych ofert pracy, aktywnych form pomocy, udziału w programach i projektach realizowanych przez Nasz Urząd, korzystania z profesjonalnych konsultacji ze specjalistą d.s. rozwoju zawodowego, doradcą zawodowym, pośrednikiem pracy oraz  coachem.
Działania Nasze w tym zakresie będą kontynuowanie w III kwartale.