Co się zmienia na rynku pracy?

Print Drukuj
Katedra Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych w każdym miesiącu zbierają dane o ofertach pracy zamieszczanych na stronach internetowych. Obserwuje się liczbę publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu oraz liczbę odsłon tych ofert przez osoby szukające, bądź chcące zmienić pracę. Dla osób wchodzących, czy pozostających na rynku pracy to cenna informacja, która  w zestawieniu z trendami odnotowanego bezrobocia wskazuje na zmiany zapotrzebowania na nowych pracowników. By zachować miarodajny wskaźnik oferty zostają poddawane analizie, czy występuje w nich czynnik sezonowości, który może zaburzać dane między poszczególnymi porami roku. Uzyskane wyniki publikowane są w punktach procentowych. I tak liczba oferowanych ofert pracy w Polsce kolejny już miesiąc spadła o 3,4 pkt i w lutym wyniosła a w Polsce 314,3 pkt. Taką informację podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Dla porównania w lutym 2022 wyniosła 376,8 pkt , a w styczniu 2023 było to 317,7 pkt. Eksperci wskazują, że opracowania te posiadają właściwości wyprzedzające w stosunku do zmian na rynku pracy w tym w zatrudnieniu i bezrobociu.
Jak podają analitycy w lutym 2023r. liczba obserwowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu przestała tak dynamicznie spadać, lecz mimo to znajduje się poniżej wskazań z ubiegłego roku. Ostatni taki trend spadkowy ofert pracy obserwowany został w okresie pandemii w latach 2019-2021.
Dane ogłoszone w marcu 2023r. wskazują, że spośród szerokich grup zawodowych, w lutym spadek liczby ogłoszeń o pracy w skali miesiąca odnotowano dla zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych oraz usługowych. Obserwuje się, że pogarszająca się koniunktura gospodarcza przyczynia się do ograniczenia liczby wakatów. Wysokie stopy procentowe, utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja, rosnące koszty pracy to te które działają negatywne na rynek wakatów.  Ponadto w wielu województwach odnotowuje się zwolnienia grupowe i upadłości firm. 
Nieco wyhamowała za to redukcja liczby ofert pracy w zawodach związanych z pracą fizyczną oraz tych wymagających studiów wyższych w naukach społecznych i prawnych. W zawodach wymagających wykształcenia i kompetencji najwięcej wakatów w skali miesiąca przybyło w marketingu oraz handlu nieruchomościami oraz w branży bankowej. W tej ostatniej branży odnotowano wyraźny wzrost ofert pracy i jest ich wyraźnie więcej niż przed rokiem. W ostatnich trzech miesiącach odnotowano wzrost ofert pracy w branży turystycznej. Mimo sytuacji gospodarczej ilość ofert pracy dla tej branży wskazuje się jako historyczną.
 Dla osób posiadających kwalifikacje w obszarze nauk ścisłych lub inżynieryjnych przybyło ogłoszeń jedynie dla zawodów związanych z BHP, ochroną środowiska oraz handlem internetowym.
Eksperci  wskazują, że od czterech lat zmiany o charakterze negatywnym odnotowują w zawodach związanych z reklamą i grafiką. Spadła także liczba ofert pracy dla programistów. Jako powód małego zainteresowania tymi zawodami wskazuje się nasycenie rynku tego typu pracownikami, gdyż w okresie pandemii zaznaczył się wzrost popytu dla tych stanowisk.  
Największą redukcję wakatów odnotowano w obszarze pracy w call center, zaopatrzeniu firm i pracy z zasobami ludzkimi.  Mniejsze spadki odnotowano w branży budowlanej. Jednak branża ta wyhamowała głównie z powodu wysokich cen materiałów budowlanych, wysokich stóp procentowych kredytów oraz braku „taniej" siły roboczej oraz ograniczania wydatków przez gospodarstwa domowe.
W odniesieniu do poszczególnych województw w lutym 2023r. w większości województw ukazało się mniej ogłoszeń o pracę niż w styczniu. Największe spadki odnotowano w województwach: podlaskim, świętokrzyskim i opolskim. W województwie pomorskim i wielkopolskim liczba wakatów pozostawała na tym samym poziomie. Najwięcej ogłoszeń o pracę ukazało się na terenie województwa mazowieckiego.
Wszystkich, którzy są na etapie planowania swojej kariery zawodowej i chcą być na bieżąco ze zmieniającym się rynkiem pracy zachęcamy do obserwowania opracowań specjalistów i analityków przygotowujących „Barometr ofert pracy".
Kolejna analiza za miesiąc marzec ukaże się już 17 kwietnia 2023r.
Oprac.
Doradca zawodowy Katarzyna Bartosiewicz