Niestawienie się w urzędzie pracy - konsekwencje!

Print Drukuj
Należy pamiętać, że rejestracja w urzędzie pracy jest dobrowolna a status osoby bezrobotnej niesie za sobą pewne obowiązki. Jednym z nich jest stawiennictwo w wyznaczonych przez urząd pracy terminach. Warto mieć na uwadze, że niedochowanie tego obowiązku może mieć przykre konsekwencje.
 

Utrata statusu bezrobotnego

 
Status osoby bezrobotnej można stracić. Czy trzeba się o to specjalnie postarać? Otóż, nie ! Wystarczy nie przyjść na jedno umówione spotkanie w urzędzie. Razem z utratą statusu możemy się pożegnać ze wszystkimi przywilejami dla osób bezrobotnych (m.in. ubezpieczeniem zdrowotnym, możliwością korzystania z niektórych ofert pracy np. subsydiowanych, uczestnictwem w szkoleniach zawodowych).
 

Skutki niestawienia się w urzędzie
 

Gdy bezrobotny nie stawi się w wyznaczonym terminie w urzędzie i nie potwierdzi gotowości do podjęcia pracy to oznacza, że urząd wykreśli bezrobotnego z rejestru z dniem, w którym powinien się on stawić u pośrednika. Co gorsza, bezrobotny nie będzie się mógł zarejestrować przez kolejne trzy miesiące, a i to tylko w wypadku, gdy takie wykroczenie popełnił po raz pierwszy. Drugie zaniedbanie swoich obowiązków skutkuje karencją 180-dniową, a trzecie  i każde następne – 270-dniową.
 

Termin usprawiedliwienia ma znaczenie

 
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy bezrobotny nie stawi się w urzędzie w wyznaczonym terminie, ale będzie chciał swoją nieobecność usprawiedliwić. Każdy ma siedem dni (nie – dni roboczych ale kalendarzowych) na usprawiedliwienie swojej nieobecności.
 
Należy również pamiętać, że jeżeli zostało wysłane wezwanie i trafi do bezrobotnego po terminie, powinien on stawić się w placówce następnego dnia roboczego po otrzymaniu pisma albo wskazać usprawiedliwioną i poważną przyczynę niestawiennictwa. Jeśli tego nie zrobi, utraci status bezrobotnego.
 
O tym musisz pamiętać!
 
  • Musisz zgłaszać się do urzędu pracy we wskazanych terminach,
  • Gdy dostaniesz propozycję pracy zgodną z Twoimi kwalifikacjami, powinieneś ją przyjąć,
  • Masz obowiązek powiadomić urząd pracy o zamiarze wyjazdu za granicę lub o zmianie adresu, 
  • Jeżeli podejmiesz pracę, powiadom o tym urząd: gdy tego nie zrobisz, a pobierasz zasiłek, będziesz musiał oddać te pieniądze w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji o zwrocie nienależnego zasiłku (oczywiście z odsetkami),
  • Obowiązki bezrobotnych dotyczą również osób w trakcie odbywania stażu.