Asset Publisher

„Rzemiosło Twoją przyszłością” podsumowanie ankiet

                Od początku nowego roku szkolnego kontynuujemy realizację projektu „Rzemiosło Twoją przyszłością". Pierwszy etap projektu obejmował przeprowadzenie ankiety, do której przystąpiło 470 osób, co stanowi ponad 77% uczniów uczęszczających do ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Spośród przebadanych licealistów tylko 69% planuje rozpocząć studia, natomiast wśród techników 33%. Biorąc pod uwagę całą grupę przyszłych maturzystów to około 27% nie ma jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość. W klasach branżowych I stopnia 32% uczniów planuje podjąć pracę w zawodzie wyuczonym, chociaż w tej grupie są i tacy, którzy nie poprzestają na dotychczasowej edukacji - planują kontynuację nauki w liceum dla dorosłych. Badanie wykazało również, że młodzież interesuje się różnymi dziedzinami życia, a z niektórymi wiążą plany na przyszłość. Wśród najczęściej wymienianych kierunków studiów pojawiły się m.in. zarządzanie,  ekonomia, finanse i rachunkowość, kierunki medyczne oraz psychologia. Tym ostatnim kierunkiem zainteresowanych jest 25 uczniów, to optymistyczna informacja biorąc pod uwagę występujący deficyt psychoterapeutów. Ponad połowa badanych (54,89%) deklaruje, że przy wyborze dalszej ścieżki edukacji czy pracy będzie kierować się zainteresowaniami, które w większości pokrywają się z przedmiotami szkolnymi np. matematyką, historią, geografią, biologią czy chemią, a także innymi kierunkami związanymi np. z motoryzacją, sportem, psychologią i relacjami międzyludzkimi, fizjoterapią, kryminalistyką, modą, kosmetologią. Prawie co trzeci badany deklaruje, że kreowanie swojej najbliższej przyszłości uzależnia od innych czynników na przykład możliwości ekonomicznych, lokalizacji pracy/uczelni, pozycji uczelni w rankingach, wysokości wynagrodzenia, możliwości awansu oraz warunków pracy. Kwestie dotyczące oczekiwań co do warunków pracy i płacy powinny zainteresować lokalnych pracodawców, którzy będą musieli dostosować się do nadchodzącego trendu. Jeśli chodzi o znajomość rynku pracy i możliwości zatrudnieniowych to tylko niewiele ponad 31% badanych wskazało, iż taką wiedzę posiada, wymieniając przy tym największe i najbardziej znaczące firmy z powiatu m.in. LG Electronics Mława Sp. z o.o., Wipasz S.A., Krusz-Bet Plus Sp. z.o.o, Sp. k., Kow-Kot S.C.  Lubas Sp. z o.o. SP. K. oraz liczne biura rachunkowe, firmy budowlane, sieci handlowe i gastronomiczne. Ponad 45% uczniów wskazuje, że wie w jakich zawodach lub na jakich stanowiskach mogą wykorzystać umiejętności nabyte podczas nauki szkolnej.
Porównując powyższe dane do wyników z ubiegłego roku możemy stwierdzić, że są w większości podobne. Znacząca różnica pojawiła się jedynie w deklaracji dotyczącej planów edukacyjnych i zatrudnieniowych. W tym roku prawie o 15% zmniejszyła się liczba licealistów planujących rozpoczęcie studiów (wśród techników liczba ta nie uległa zmianie). O niecałe 12% zmniejszyła się też liczba uczniów klas branżowych I stopnia zainteresowanych podjęciem pracy w zawodzie wyuczonym. Może to wynikać z chęci uzyskania wykształcenia średniego, ale może też być sygnałem źle dobranego kierunku kształcenia do posiadanych predyspozycji czy zainteresowań.
Kolejnym etapem działań realizowanych w ramach projektu będzie cykl spotkań z młodzieżą,  który rozpocznie się w październiku. Dzięki nim uczestnicy zapoznają się nie tylko z pojęciem rzemiosła, ale przede wszystkim z zapotrzebowaniem lokalnego rynku pracy. Na zajęciach postaramy się chociaż częściowo odczarować utarte stereotypy o osobach posiadających wykształcenie kierunkowe/zawodowe, tak by młodzież utwierdziła się w przekonaniu, że umiejętności jakie posiadają są cenną wartością na rynku pracy. Osoby planujące zmianę zawodu lub dalszą edukację otrzymają informacje, którzy specjaliści i fachowcy cieszą się największym zainteresowaniem ze strony pracodawców, a także z jakiego wsparcia mogą skorzystać w naszym Urzędzie.
MM

Menu Display