Wybór szkoły zarówno ponadgimnazjalnej (ponadpodstawowej) jak i wyższej to odpowiedzialne zadanie w życiu młodego człowieka, które może zaważyć na całym późniejszym jego życiu.
Jak właściwie dokonać tego wyboru? Zastanawiają się zarówno uczniowie jak i ich rodzice. Podjęcie tej decyzji ma fundamentalne znaczenie dla przyszłego życia zawodowego.
Praca towarzyszy życiu prawie każdego człowieka. Może być ona źródłem satysfakcji lub frustracji. Dużo zależy od tego czy odpowiada ona oczekiwaniom i zainteresowaniom człowieka i czy jest zgodna z potrzebami współczesnego rynku pracy. Trzeba pamiętać, że ukończenie studiów wyższych niekoniecznie musi wiązać się z lepszymi perspektywami zawodowymi. Obecnie zarówno na lokalnym rynku pracy jak również w całej Polsce brakuje wykwalifikowanych pracowników, którzy ukończyli zasadnicze szkoły zawodowe.
Dlatego aby wesprzeć młodzież w podjęciu właściwej decyzji dotyczącej ich przyszłości zawodowej w 2018 roku kontynuowaliśmy realizację programu Młodzi u progu kariery.
Głównym celem programu jest promowanie wśród młodzieży aktywnej postawy w zakresie zdobywania wiedzy o zawodach, poznanie swojego potencjału, dostarczenie informacji o możliwości kształcenia, lokalnym rynku pracy oraz wspieranie w planowaniu własnych ścieżek edukacyjno-zawodowych oraz promocja kształcenia zawodowego (zasadniczego, średniego i wyższego) zgodnego z oczekiwaniami lokalnego rynku pracy.
W 2018 roku w zajęciach uczestniczyło łącznie 739 osób, w tym 482 uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych i 257 uczniów ósmych klas szkół podstawowych lub trzecich gimnazjalnych.
W trakcie zajęć uczniowie mogli określić swoje predyspozycje zawodowe i zainteresowania, zapoznać się z sytuacją panującą zarówno na lokalnym jak i krajowym rynku pracy, na jakie zawody i kwalifikacje będzie zapotrzebowanie (Barometrem zawodów – prognoza na 2018 i 2019 rok) oraz charakterystykami zawodów, które w przyszłości chcieliby wykonywać.
Doradcy zawodowi w trakcie spotkań z uczniami szkół ponadgimnazjalnych omawiali  wymagania pracodawców względem kandydatów do pracy oraz usługi i formy wsparcia skierowane do osób do 30 roku życia.
W trakcie lekcji przedsiębiorczości młodzież wspólnie z pracownikiem Urzędu uczyła się jak prawidłowo wypełnić  wniosek o  jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz dowiedziała się  z jakich innych źródeł można jeszcze pozyskać środki na ten cel.
W nowym 2019 roku chcemy kontynuować nasze działania. Chętnie zorganizujemy również spotkanie dla rodziców, którzy chcieliby wesprzeć swoje dzieci w podjęciu właściwej decyzji zawodowej. W marcu 2019 roku planujemy dziesiątą edycję Powiatowego Forum Edukacji Młodzieży. W trakcie tego wydarzenia młodzież z ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych będzie mogła zapoznać się z szeroką ofertą edukacyjną szkół wyższych, policealnych, instytucji szkoleniowych i służb mundurowych, zaś uczniom ósmych klas szkół podstawowych i trzecich klas gimnazjów zostaną zaprezentowane kierunki kształcenia w szkołach zawodowych, liceach, technikach oraz usługi instytucji wspomagających edukację.
Do korzystania z naszych usług zapraszamy uczniów i ich rodziców, pedagogów szkolnych oraz pozostałych zainteresowanych.  Tematyka zajęć jest dostosowywana do potrzeb młodzieży. Zajęcia mogą odbywać się zarówno w szkołach jak i w siedzibie Urzędu.
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt telefoniczny z Doradcą zawodowym – Beatą Jakubowską pod numerem telefonu: 23 654 39 18 wew. 338.