W naszym życiu musi być czas na wszystko, także na naukę, pracę i odpoczynek. Dążeniem wielu osób jest znalezienie pracy oraz jej utrzymanie. Nie można liczyć na przypadek, chociaż zdarzają się. W uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia osobom bezrobotnych, a pracodawcom właściwego, dobrego wykwalifikowanego i kompetentnego pracownika pomagają projekty realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Mlawie. 
                Realizujemy aktualnie projekt, Aktywny III profil w powiecie mławskim". Głównym celem projektu jest zwiększenie szans na zatrudnienie osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym w powiecie mławskim oraz zapobieganie zjawisku wykluczenia społecznego i ubóstwa poprzez kompleksowe dostosowanie indywidualnych potrzeb przedsięwzięcia w zakresie integracji społecznej, edukacyjnej i aktywizacji zawodowej w okresie od 1 listopada 2017 roku do 31 października 2019.
Uczestnikami projektu mogą być bezrobotni zarejestrowani w tutejszym Urzędzie, dla których ustalono III profil pomocy.
 Po raz pierwszy w ramach projektu  założyliśmy, iż dla każdego uczestnika zostanie przeprowadzona diagnoza indywidualnych potrzeb i potencjałów uczestników projektu w celu przygotowania i realizacji wsparcia w oparciu o ścieżkę reintegracji,  polegającą na przygotowaniu i włączeniu się do aktywności społecznej a później zawodowej związanej z powrotem na rynek pracy.
W 2018 roku do realizacji projektu przystąpiło 80 bezrobotnych, którzy skorzystali z bardzo szerokiej gamy poradnictwa psychologicznego i  zawodowego, w tym Warsztatów Rozwoju Osobistego. Beneficjenci uczestniczyli również w następujących aktywnych formach: stażach – 22 osoby, pracach interwencyjnych – 30 osób, refundacji kosztów doposażenia stanowiska pracy – 16 osób oraz 42 osoby w szkoleniach zawodowych t. j.: sprzedawca z obsługą kas fiskalnych  i certyfikatem ECDL, operator wózków widłowych z uprawnieniami SEP do 1 kV, prawo jazdy kategorii B, operator koparko-ładowarki, operator wózków jezdniowych oraz spawacz metodą TIG.
W wyniku wyżej wymienionych działań, do 31 grudnia 2018 roku 46 osób, które ukończyły udział w projekcie podjęło pracę.
Najlepszą rekomendacją i zachętą ubiegania się o udział w projekcie niech będą przytoczone wypowiedzi dotychczasowych uczestników projektu:
 
  1. Wzięłam udział w szeregu zajęć o charakterze społecznym tj. działania z zakresu
Poradnictwa zawodowego, wsparcia indywidualnego i grupowego. Pierwszym etapem było spotkanie z psychologiem mające na celu budowanie pewności siebie i poczucie własnej wartości. Kolejnym etapem były kilkudniowe warsztaty, w trakcie omówione zostały między innymi zagadnienia: budowanie pewności siebie i poczucia własnej wartości, motywacja i kompetencje, komunikacja, zachowania asertywne, autoprezentacja, kreowanie własnego wizerunku, aktualna sytuacja panująca na lokalnym rynku pracy, metody szukania pracy oraz zagadnienia związane z kształceniem ustawicznym. Udział w zajęciach pomógł mi zmienić siebie i mój obraz rynku pracy oraz zwiększył moją motywację dążenia do celu.
Ostatnim etapem był kurs „Sprzedawca z obsługa kas fiskalnych i ECDL B2 B3" w wymiarze 150 godzin, pozwalający przygotować się lepiej do zadań na stanowisku pracy.''
 
  1.  ,, Projekt oceniam bardzo dobrze, samo wsparcie  w poszukiwaniu pracy sprawiło, że myślenie typu ,,TU NIE MA PRACY ‘' zniknęło. Urząd Pracy pomógł mi w zmianie mojego sposobu myślenia oswojeniu się ze swoją konkretną sytuacją, wzmocnieniu motywacji do działania. Wszystko to sprawiło, że jestem już uczestnikiem projektu i w niedługim czasie ukończę szkolenie, uzyskam prawo jazdy kat. B i podejmę pracę."
 
  1. ,,O projekcie poinformował mnie mój przyszły pracodawca. Będąc już wybranym kandydatem do pracy zachęcił mnie on do wzięcia udziału w programie. To znak, iż coraz więcej pracodawców zna formy pomocy, jakie organizuje Urząd.  Dają podwójną korzyść, bo ja – osoba bezrobotna - uzyskuję pracę, a pracodawca otrzymuje wsparcie ze strony Urzędu Pracy by stworzyć mi godne stanowisko pracy.''
 
W 2019 roku w projekcie będzie mogło uczestniczyć jeszcze 41 osób, które skorzystają z poradnictwa psychologiczno-zawodowego oraz następujących form pomocy: prace interwencyjne, zatrudnienie w ramach doposażenia stanowiska pracy oraz staże. W ramach projektu proponujemy szkolenia między innymi w zawodach: operator wózka jezdniowego oraz sprzedawca z obsługa kas fiskalnych i certyfikatem ECDL.
 
Osoby bezrobotne zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt z doradcą zawodowym – Jadwigą Han-Wiśniewską  w pokoju numer 202, tel. 23 655 19 96 wew. 329.
 
Do udziału w projekcie Aktywny III profil w powiecie mławskim" zapraszamy pracodawców, którym proponujemy: zmotywowanych, zaangażowanychoraz dobrze wykwalifikowanych kandydatów do pracy.
Bliższych informacji o projekcie udzielą pośrednicy pracy:
Anna Czaplicka,  tel. 23 654 44 08, e-mail: anna.czaplicka@pup.mlawa.pl
Mariusz Kupiński, tel. 23 654 44 08, e-mail: mariuszkupinski@pup.mlawa.pl


ZAPRASZAMY !

Plakat 3 profil