POŻYCZKA DLA MIKROPRZEDSIĘBIORCÓW (ART. 15 ZZD)
 
  1. Czy spółka cywilna może ubiegać się o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorcy?
Zgodnie z art. 4 ust. ustawy Prawo przedsiębiorców przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Tak więc każdy wspólnik spółki cywilnej jest „osobnym" przedsiębiorcą. Dlatego to nie spółka powinna składać wniosek o pożyczkę, ale poszczególni wspólnicy. W związku z powyższym każdy wspólnik w spółce cywilnej może ubiegać się o pożyczkę w związku ze swoją działalnością gospodarczą.
Należy zaznaczyć, że w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przedsiębiorca może mieć tylko jeden wpis. Mając na uwadze m.in. ten fakt, Departament RynkuPracy stoi na stanowisku, że jedna osoba fizyczna może otrzymać pożyczkę tylko raz, niezależnie od tego, w ilu spółkach cywilnych jest wspólnikiem i czy równolegle prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek.
2. Czy rolnik może skorzystać z pożyczki dla mikroprzedsiębiorców?
Jeśli rolnik/podmiot prowadzący działalność rolniczą posiada wpis do CEIDG lub KRS (w ramach rejestru przedsiębiorców) – może w związku z działalnością objętą tym wpisem ubiegać się o pożyczkę.
3. Czy komornik może skorzystać z pożyczki dla mikroprzedsiębiorcy?
Komornik nie jest przedsiębiorcą. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, Komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym. Tak więc pożyczka dla mikroprzedsiębiorcy nie jest przeznaczona dla komornika.
4. Czy o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorcy może ubiegać się osoba, która oprócz tego, że ma firmę jest dodatkowo zatrudniona lub jest emerytem?
Jeżeli osoba jest właścicielem firmy i dodatkowo jest zatrudniona lub jest emerytem, nie stanowi to przeciwskazania do ubiegania się o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorcy. Osobie takiej należy udzielić pożyczki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i tylko na ten cel, tj. na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia tej działalności środki z pożyczki mogą być wydatkowane.
5. Czy przedsiębiorca, który zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej może ubiegać się o pożyczkę?
A). W dniu składania wniosku o pożyczkę przedsiębiorca powinien prowadzić działalność gospodarczą, czyli przedsiębiorcy z zawieszoną działalnością nie przysługuje pożyczka.
B). Aby uzyskać umorzenie pożyczki, w całym okresie 3 miesięcy od otrzymania pożyczki przedsiębiorca nie może zawiesić działalności gospodarczej, bo właśnie ta pożyczka ma mu pomóc w utrzymaniu się na rynku. Zgodnie nowym brzmieniem ustawy „Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki."
C.) Zgodnie z zapisem ustawowym pożyczka przeznaczona jest dla mikroprzedsiębiorców, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 r. Aby uzyskać pożyczkę, firma nie może być zawieszona konkretnie dnia 29 lutego br. oraz w dniu składania wniosku.
D.) Jeżeli działalność byłaby zawieszona w okresie po 1 marca br., ale przed dniem złożenia wniosku, to fakt ten nie dyskwalifikuje firmy przy ubieganiu się o pożyczkę.
6. Czy z pomocy na podstawie art 15zzd ustawy antykryzysowej (mikropożyczka – pożyczka do 5 tys. zł) może skorzystać mikroprzedsiębiorca, który składa wniosek o umorzenie składek ZUS za ubezpieczonych za okres marzec - maj 2020 na podstawie ustawy antykryzysowej?
Pożyczka jest instrumentem niezależnym od innych form wsparcia. Należy jednak pamiętać, że nie ma możliwości przeznaczenia dwóch lub więcej dofinansowań ze środków publicznych na pokrycie dokładnie tych samych kosztów.
7. Czy niskooprocentowaną pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców można łączyć z dofinansowaniem części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych?
Zgodnie z wcześniejszymi wyjaśnieniami, pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców można łączyć z innymi formami wsparcia, w tym również z dofinansowaniem części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych. Należy tylko pamiętać o tym, że nie można przeznaczyć dwóch lub więcej rodzajów dofinansowania ze środków publicznych na pokrycie dokładnie tych samych kosztów.
8. Czy należy weryfikować przeznaczenie otrzymanych środków?
Pożyczka może być przeznaczona na pokrycie wszelkich kosztów bieżących prowadzenia
działalności gospodarczej. Nie jest wymagana weryfikacja i rozliczanie otrzymanych
środków. Natomiast pożyczkobiorca oświadcza, że wykorzysta środki pożyczki zgodnie z jej
przeznaczeniem. Może to być przedmiotem późniejszej kontroli.