POŻYCZKA DLA MIKROPRZEDSIĘBIORCÓW (ART. 15 ZZD)
 
  1. Co to jest średnioroczne zatrudnienie?
Zgodnie z art. 7 ust. 3. Prawa przedsiębiorców średnioroczne zatrudnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt. 1-3 (definicja mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy i średniego przedsiębiorcy), określa się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. Ta zasada stosuje się więc do weryfikacji, czy podmiot jest mikroprzedsiębiorcą. Natomiast w kontekście umorzenia pożyczki badamy, czy zatrudnienie zostało utrzymane. Dlatego we Wniosku przedsiębiorca podaje liczbę zatrudnionych łącznie z ww. kategoriami pracowników.
 
  1. Zalegam ze składkami ZUS, czy mogę wnioskować o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców?
Kwestie związane z niezaleganiem wnioskodawcy w opłacaniu składek ZUS nie dotyczą pożyczki udzielanej mikroprzedsiębiorcy. W związku z tym pożyczki mogą być udzielane mikro-przedsiębiorcom, którzy mają trudności z opłacaniem składek ZUS.
 
  1. Zatrudniam samych uczniów na umowę o praktyczną naukę zawodu – czy mogę ubiegać się o pożyczkę?
Tak, o ile wnioskodawca spełnia definicję mikroprzedsiębiorcy.
 
  1. Zatrudniam 2 osoby: 1 osobę na cały etat, jedną osobę na pół etatu. Jak to wpisać we Wniosku?
Należy wpisywać części etatu, czyli w opisanym przykładzie 1,5 etatu.
 
  1. Zatrudniam jedną osobę na jedną czwartą etatu- czy mogę ubiegać się o pożyczkę?
Tak. Jednocześnie wnioskodawca musi spełniać definicję mikroprzedsiębiorcy.
 
 
DOFINANSOWANIE CZĘŚCI WYNAGRODZENIA I NALEŻNYCH OD TEGO WYNAGRODZENIA SKŁADEK ZUS (ART. 15ZZB)
  1. Czy przedsiębiorca, który korzysta z instrumentu w postaci umorzenia składek ZUS, może wystąpić o dofinansowanie do wynagrodzeń i składek pracowników z art.15zzb?
Tak. Uzyskanie zwolnienia w ZUS nie wyklucza skorzystania ze wsparcia w ramach art.15zzb. W sytuacji, gdy przedsiębiorca skorzystał ze zwolnienia z opłacania składek odprowadzanych do ZUS, nie może otrzymać dofinansowania w części dotyczącej składek na ubezpieczenia społeczne.  Może natomiast otrzymać dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników.
 
  1. Czy mikroprzedsiębiorca, który skorzysta z instrumentu w postaci pożyczki (5 tys.), może skorzystać z instrumentu z art. 15zzb?
Tak, pod warunkiem, że nie wykorzysta kwoty pożyczki na finansowanie wynagrodzeń i składek.
 
  1. Czy ustawa umożliwia łączenie formy wsparcia, o której mowa w art. 15zzd z formą wskazaną w art. 15zzb?
Pożyczka (art. 15zzd) docelowo może być przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy. Dofinansowanie w art. 15zzb jest wsparciem z przeznaczeniem na części kosztów wynagrodzeń pracowników. Zatem o ile pożyczka, nie została przeznaczona na wynagrodzenia dla pracowników, te dwa instrumenty nie wykluczają się.
 
  1. Czy będzie możliwe łączenie wsparcia pracodawców zgodnie z art. 15zza,
    art. 15zzb oraz art. 15zzc ustawy z równoległą realizacją umów z urzędem pracy w ramach instrumentów rynku pracy (np. doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy, prace interwencyjne, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia, przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej)?
Zgodnie z art. 15zzb ust. 12 ustawy COVID-19 przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych. Powyższe oznacza, że przedsiębiorca może się ubiegać o inne formy wsparcia przewidziane w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instrukcjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1478, z późn. zm.) i je otrzymać w części, w której nie pokrywa się ono z ww. dofinansowaniem. W praktyce będzie to oznaczało, że pracodawca nie może otrzymać np.: W przypadku pożyczki, o której mowa w art. 15zzd ww. ustawy COVID-19, ustawa ta nie zawiera ograniczenia. Wobec powyższego mikroprzedsiębiorca, który otrzymał pożyczkę, może ubiegać się o wszystkie formy wsparcia przewidziane w ustawie o promocji zatrudnienia (…).
 
  1. Czy dofinansowanie o którym mowa w art. 15zzb i 15zzc (oraz pożyczka 15 zzd) może być przyznana przedsiębiorcy, który uzyska zwolnienie ze składek ZUS, o którym mowa w art. 31zo ustawy?
Tak, te instrumenty nie wykluczają się. Jeśli przedsiębiorca został zwolniony ze składek ZUS – nie stanowią one części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Jednocześnie przy dofinansowaniu, to przedsiębiorca wybiera, na jaką część prowadzenia działalności przeznacza dofinansowanie i nie ma obowiązku sprawozdawczości przy tej usłudze.
 
  1. Czy dopuszczalne jest skorzystanie zarówno z dofinansowania wynagrodzeń pracowników w ramach instrumentu z FGŚP i w ramach art. 15zzb?
Tak, ale jedynie pod warunkiem, że nie będzie ono dotyczyło tych samych pracowników.
 
  1. Czy w przypadku skorzystania z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z instrumentu w ramach FGŚP (np. w 50%), przedsiębiorca może skorzystać z dofinansowania pozostałej części tych wynagrodzeń z instrumentu w ramach art.15zzb?
Nie. Takie połączenie instrumentów nie jest możliwe z uwagi na to, że wsparcie ma dotrzeć do jak najszerszej liczby przedsiębiorców.
Ponadto, ze środków FGŚP przedsiębiorca nie uzyska dofinansowania do wynagrodzenia pracownika jeśli już na danego pracownika otrzymuje dofinansowanie do wynagrodzenia z innych źródeł. Podsumowując, jeśli przedsiębiorca skorzysta z instrumentu w ramach art.15zzb, nie może skorzystać z instrumentu finansowanego ze środków FGŚP na tego samego pracownika.
 
REALIZACJA ZAWARTYCH I NOWYCH UMÓW Z URZĘDEM NA AKTYWNE FORMY
  1. Czy mogę zawrzeć umowę na aktywne formy z Urzędem pracy mimo tego, że nie pracują lekarze medycyny pracy i nie jest możliwe skierowanie osoby przez zatrudnieniem na badania lekarskie?
W kwestii braku możliwości przeprowadzania badań lekarskich, warunkujących skierowanie do pracodawcy w ramach aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu w okresie stanu epidemii, informujemy, że w ustawie COVID-19, przyjęto następujące rozwiązanie:
W przypadku braku dostępności do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego, badanie takie może przeprowadzić i wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie inny lekarz. Orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza traci moc po upływie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo od dnia odwołania stanu epidemii. Lekarz ten może przeprowadzić badanie i wydać orzeczenie lekarskie w trybie określonym w art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2020 r. poz. 514 i 567). Do orzeczenia lekarskiego stosuje się odpowiednio art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2019 r. poz. 408, 730, 1590 i 1905). Orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza włącza się do akt osobowych pracownika.
 
  1. W przypadku zawieszenia płatności składek na ZUS u przedsiębiorcy w trakcie prac interwencyjnych, poniesione zostaną jedynie koszty wynagrodzenia. Czy refundacja będzie dotyczyła wyłącznie samego wynagrodzenia ?
W przypadku zawieszenia płatności składek na ZUS u przedsiębiorcy w trakcie prac interwencyjnych, kwota refundacji nie będzie obejmowała składek za ww. okres. Refundacja obejmuje bowiem faktycznie poniesione koszty, czyli koszty samego wynagrodzenia.
 
  1. Zostałem skierowany przez urząd pracy na szkolenie zawodowe, które zostało zawieszone przez instytucję szkoleniową- czy w tej sytuacji będzie mi wypłacone stypendium za okres zawieszenia szkolenia?
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia (…) stypendium przysługuje
w okresie odbywania szkolenia. W przypadku, gdy instytucja szkoleniowa jest zamknięta np. z powodu ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w celu zapobiegania, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19 i zajęcia nie obywają się, wówczas za ten czas stypendium nie przysługuje. Tak więc, należne bezrobotnemu stypendium szkoleniowe będzie wypłacone proporcjonalnie od dnia rozpoczęcia szkolenia do dnia jego zawieszenia.