Drugiego września 2019 roku rozpoczął się nowy rok szkolny.  Kolejni uczniowie ósmych klas szkół podstawowych i trzecich klas liceów ogólnokształcących staną przed podjęciem decyzji o wyborze zawodu i szkoły. Uczniowie ostatnich klas szkół zasadniczych i średnich zawodowych będą się zastanawiać, co dalej z sobą począć. Czy pójść do pracy, czy kontynuować naukę? A może uczyć się zaocznie i pracować? Ktoś może pomyśleć: „Mam jeszcze cały rok", ale czas biegnie nieubłagalnie, a decyzję, z jakich przedmiotów będę zdawać maturę należy podjąć do końca września 2019 roku. Ta decyzja rzutuje później na wybór odpowiedniego kierunku studiów i może okazać się, że nie mogę dostać się na wymarzony kierunek lub uczelnie, bo wcześniej nie sprawdziłem, jakie przedmioty podlegają ocenie przy rekrutacji.
Wybór szkoły zarówno ponadpodstawowej jak i wyższej to odpowiedzialne zadanie w życiu młodego człowieka, które może zaważyć na całym późniejszym jego życiu. Jak właściwie dokonać tego wyboru? Zastanawiają się zarówno uczniowie jak i ich rodzice.
Trzeba pamiętać, że ukończenie studiów wyższych niekoniecznie musi wiązać się z lepszymi perspektywami zawodowymi. Coraz częściej pracodawcy informują nas, iż brak jest do pracy młodych, wykształconych do wykonywania zawodu fachowców. Kandydaci do pracy posiadający konkretne umiejętności zawodowe mogą liczyć na wysokie stawki płacowe. Dlatego też opłaca się kształcić na poziomie branżowej szkoły zawodowej (I i II stopnia) zgodnie z oczekiwaniami pracodawców. Należy oczywiście pamiętać, iż uczymy się przez całe życie i swoje kwalifikacje stale doskonalimy.
Aby podjąć właściwa decyzję, należy przeanalizować wiele czynników – nie tylko posiadane predyspozycje zawodowe, ale również aktualną sytuację panującą na lokalnym rynku pracy.
W podjęciu tej decyzji mogą pomóc doradcy zawodowi zatrudnieni w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mławie, którzy już od 2017 realizują program Młodzi u progu kariery. Dotychczas z naszych zajęć skorzystało 841 uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych i 651 uczniów klas trzecich gimnazjum i ósmych szkół podstawowych.
W trakcie zajęć uczniowie mogli określić swoje predyspozycje zawodowe i zainteresowania, zapoznać się z sytuacją panującą zarówno na lokalnym jak i krajowym rynku pracy, na jakie zawody i kwalifikacje będzie zapotrzebowanie oraz charakterystykami zawodów, które w przyszłości chcieliby wykonywać.
Doradcy zawodowi w trakcie spotkań z uczniami szkół ponadgimnazjalnych omawiali  wymagania pracodawców względem kandydatów do pracy oraz usługi i formy wsparcia skierowane do osób do 30 roku życia. Prowadzili również zajęcia z zakresu przedsiębiorczości, wskazując, w jaki sposób i z jakich źródeł można pozyskać środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
W roku szkolnym 2019/2020 będziemy kontynuować realizację programu „Młodzi u progu kariery".  Nasi doradcy zawodowi swoja wiedzą dzielą się nie tylko z uczniami, ale również z ich rodzicami, którą mogą przekazywać również w trakcie wywiadówek.
Do korzystania z naszych usług zapraszamy uczniów i ich rodziców, pedagogów szkolnych oraz pozostałych zainteresowanych.  Tematyka zajęć jest dostosowywana do potrzeb młodzieży. Zajęcia mogą odbywać się zarówno w szkołach jak i w siedzibie Urzędu.
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt telefoniczny z Doradcą zawodowym – Beatą Jakubowską pod numerem telefonu: 23 654 39 18 wew. 338.