Budowanie kultury otwartości na różnorodność pod względem sprawności. Czy włączanie osób z niepełnosprawnościami do rynku pracy jest możliwe?

Print Drukuj
Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami to ważny temat, a zaangażowanie pracodawców w ten proces może przynieść korzyści zarówno społeczne jak i biznesowe.
Firmy nowoczesne to takie, które są elastyczne i otwarte na zmiany. A te które pochyliły się zatrudniając osoby różnorodnych  grup, w tym osoby z niepełnosprawnością,  są zwycięzcami. Postrzegani są przez kadrę, otoczenie oraz kandydatów do pracy jako firmy otwarte na współpracę. Pracodawcy jeszcze niezdecydowani z pewnością przekonają się, że nie ma różnorodności bez niepełnosprawności.
Według Światowej Organizacji zdrowia WHO niemal każdy w swoim życiu doświadczy bezpośrednio lub w swoim otoczeniu kontaktu czasowego bądź stałego z osobą niepełnosprawną. Deficyt kandydatów do pracy jest duży, dlatego pracodawcy nie powinni mieć wątpliwości, że otwarcie się na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami to nie tylko możliwość, a być może konieczność.
Biorąc pod uwagę polski rynek pracy, pod kątem dostępności oraz otwartości na osoby z niepełnosprawnościami na przestrzeni ostatnich lat widać zmianę. Zauważalny jest wzrost świadomości społecznej w kwestii równości i włączania do życia społecznego osób z niepełnosprawnościami, co ma wpływ na pozytywne relacje w środowisku pracy. W dużych aglomeracjach takich jak Warszawa, Trójmiasto, Wrocław, Poznań Kraków przedsiębiorcy zatrudniają pracowników z różnych grup w formie zdalnej w: sprzedaży, marketingu, branży informatycznej lub logistycznej. Można uznać, że zauważalny jest pozytywny trend zarządzania różnorodnym zespołem pracowników, w którym pracują osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Można stwierdzić, że są to wyznaczone trendy organizacyjne dotyczące ogólnych standardów, w tym standardów europejskich.
Powszechnie wiadomo, że praca to bezcenne dobro, dzięki niej człowiek zabezpiecza swój byt, czuje się potrzebny, a wytworzone przez niego dobra materialne, naukowe lub kulturalne przynoszą pożytek innym ludziom. Mówiąc wprost, praca jest wartością samą w sobie i należałoby dążyć do tego, aby jak największa liczba osób mogła pracować. W tym celu należy wspierać osoby z niepełnosprawnościami, wśród których coraz więcej osób poszukuje zatrudnienia.
Pomimo europejskich i ogólnokrajowych trendów na naszym terenie, czyli w powiecie mławskim, osobom z niepełnosprawnościami nadal jest trudno podjąć odpowiednią pracę. Wielu lokalnych pracodawców nadal ma barierę przed zatrudnieniem osoby z niepełnosprawnościami. Osoby posiadające orzeczenie stwierdzają, że dystans ten spowodowany jest nie samą niepełnosprawnością, ale wiekiem, mniejszą efektywnością, brakiem doświadczenia we współpracy z zespołem oraz brakiem umiejętności budowania relacji z pozostałymi pracownikami. Osoba z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności to pracownik,  który często posiada wysokie kwalifikacje. Cechuje go również wysokie zaangażowanie oraz motywacja w pracy mimo ograniczeń zdrowotnych. Jeżeli otrzyma szansę podjęcia pracy, to wykonując swoje  obowiązki sumiennie podkreśla lojalność wobec  pracodawcy.
Na jakie korzyści  finansowe wynikające z zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością może liczyć pracodawca?
Od kilku lat Powiatowy Urząd Pracy w  Mławie jest dysponentem środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na aktywizację zawodową osób poszukujący zatrudnienia. Środki PFRON  przyznawane są na każdy rok kalendarzowy. Pracodawco, jeśli przy obecnych obciążeniach finansowych zatrudnienia nowego pracownika poszukujesz zmniejszenia kosztów jego utrzymania to nasz Urząd posiada możliwości pomocy. Możesz skorzystać między innymi ze stażu, prac interwencyjnych, doposażenia stanowiska pracy.
Pracodawco: każdy z nas bez względu na poziom sprawności ma mocne strony. W każdym człowieku można odkryć potencjał.  Dajmy szansę osobom niepełnosprawnym na rozwój zawodowy i społeczny. Współpracując z naszym Urzędem realnie możesz zwiększyć obecność osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy !!!
Zapraszamy do śledzenia informacji na naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych i na łamach Kwartalnika Mławski Świat Pracy na temat wdrażania ścieżki współpracy z osobami niepełnosprawnymi oraz trendów umożliwiających zwiększenie szans na aktywność zawodową.
Opracowanie: Jadwiga Han -Wiśniewska