Szkolenia - zdobywaj wiedzę bo warto!

Print Drukuj

Szkolenia – zdobywaj wiedzę bo warto!

"Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym"  - Henry Ford, Ford Motor Company.
Pozyskiwanie wiedzy niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia czy doświadczenia zawodowego to najlepsza inwestycja współczesnego człowieka. Rozwój nauki, techniki, przemiany dokonujące się w skali globalnej, regionalnej i lokalnej sprawiają, że człowiek musi stale się rozwijać, poszerzać swoją wiedzę, umiejętności, zdobywać nowe kwalifikacje. W obliczu zmieniającego się stylu życia i warunków pracy, niezbędne jest dostosowanie się do tych zmian poprzez odpowiednią edukację, wykształcenie i doskonalenie swoich predyspozycji. Niestety wiedza zdobyta w trakcie edukacji nie zawsze jest dostosowana do potrzeb pracodawców.
Będąc osobą bezrobotną kompetencje i uprawnienia niezbędne do ich wykonywania można zdobyć w zaledwie kilka, czy kilkanaście miesięcy, korzystając z oferty szkoleń jaką oferuje urząd pracy. Szkolenia są jednym z instrumentów aktywizacji zawodowej oferowanej przez urząd. To możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych i innych uprawnień, zwiększających szanse na uzyskanie lub utrzymanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Każdy uczestnik szkolenia uzupełnia i dopasowuje swoje kwalifikacje zawodowe według potrzeb i wymogów rynku pracy. Jest to bardzo ważne, gdyż każdy lokalny rynek pracy jest inny, kieruje się swoimi wymogami. Urząd kontaktując się z pracodawcami ustala ich potrzeby zatrudnieniowe. Daje to możliwość dostosowywania szkoleń do wymogów pracodawcy, by oferować bezrobotnym taką możliwość wsparcia, po której będzie zatrudnienie. Pracodawca, do którego zwróci się o pracę absolwent szkolenia zyskuje wykwalifikowanego pracownika dostosowanego do danej branży. Obecnie obserwujemy dynamiczny rozwój każdego sektora gospodarki, a w związku z tym zachodzą zmiany w obszarze obsługi maszyn czy urządzeń, wchodzą nowości w obszarze informatyzacji. Powoduje to, że musimy dostosowywać się do nowych warunków, by móc konkurować z innymi na rynku pracy.
Każda firma to kapitał ludzki, czyli pracownicy w niej zatrudnieni. Bez ludzi zatrudnionych w firmie, pracodawcy trudno byłoby nawet marzyć o przychodach, zyskach, bądź dobrym Public Relations firmy. Wobec tego, im lepiej przygotowana do swoich działań, „fachowa" kadra, tym większe szanse na powodzenie przedsiębiorstwa, urzędu czy instytucji. Nawet niezwykle specjalistyczną wiedzę trzeba uaktualniać, poszerzać o najnowsze technologie. Konieczność zdobywania nowej wiedzy, wzmacnianie już posiadanych kompetencji, czy też nauka nowych rzeczy to często „wymuszenia" związane ze zmianami zachodzącymi na rynku pracy. Wsparcie w tym obszarze mogą przynieść pracodawcy i jego pracownikom środki dostępne w urzędzie pracy w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Począwszy od 2014 roku Powiatowy Urząd Pracy w Mławie dysponuje funduszem, w ramach którego można zapobiegać utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu nieadekwatnych kompetencji lub też dostosowywać je do nowych technologii. Cyklicznie ogłaszane są nabory w ramach posiadanych środków.
Zatem szkolenia to prawdziwa inwestycja w siebie, a dla pracodawcy w człowieka, bez którego nie będzie mógł prowadzić swojego biznesu.
Osoby, którym zależy na inwestycji w siebie oraz na atrakcyjności w oczach potencjalnych pracodawców powinny poważnie podchodzić do kształtowania i rozwoju własnych umiejętności, wiedzy i kwalifikacji. To najlepszy sposób, by konkurować o dobrze płatna pracę, która przyniesie satysfakcję, ale również pozwoli poczuć się w niej kompetentnie i pewnie.  Zdobyta wiedza podczas szkoleń spowoduje podwyższenie wartości osoby pod kątem zawodowym. Daje też możliwość awansu, czy tez negocjacji o wyższe wynagrodzenie na starcie. Ciągły rozwój przyczynia się do wzrostu motywacji, determinacji, zaangażowania, wyznaczania sobie nowych celów, w tym też edukacyjnych.
A oto kilka powodów dlaczego warto inwestować w siebie poprzez szkolenia:   
- dają możliwość poznania wielu interesujących dziedzin, co może okazać się przydatne
  w obecnej lub w przyszłej pracy,
- poprzez treningi w ramach studium przypadku na szkoleniu oraz ćwiczenia uczymy się  
  nowych rozwiązań, które możemy wdrożyć w praktyce w swojej przyszłej lub obecnej pracy,
- tzw. szkolenia miękkie powodują rozwój osobowości - lepsze poznanie siebie i własnych
  potrzeb,
- jeśli ubiegamy się o zmianę stanowiska, nową pracę lub awans - możemy zdobyć wiedzę,
   którą wykorzystamy na kolejnym stanowisku; często też warunkiem awansu jest
   zdobycie dodatkowych kwalifikacji,
- pracodawca zapewniając możliwości rozwoju, wzbudza u pracownika poczucie uznania,
  a doceniony pracownik czuje się potrzebny i utożsamia się z firmą, eksponuje swoją
 przynależność oraz wzrost zaufania wobec firmy,
- uważa się, że szkolenie jest niematerialnym elementem motywacyjnym, to rodzaj
  dodatkowego wynagrodzenia,
- czynnik dodatkowy -relaks, możliwość poznania nowych ludzi, udział w szkoleniach
  stanowi niekiedy odskocznię od codziennych zajęć i problemów; dzięki nim uczymy się
  funkcjonować w grupie, rozwijamy kontakty międzyludzkie, co może w przyszłości
   zaowocować w postaci polecenia do nowej pracy.
Korzyści jakie daje podnoszenie kwalifikacji osobom nie tylko bezrobotnym są naprawdę niezmierne. Dbajmy o swój rozwój, choć to z pewnością wysiłek i pewne poświęcenie. Zdecydowanie warto poszerzać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności. Przyda nam się to nie tylko jako źródło nowych narzędzi, czy informacji, ale także dla siebie – jako element pracy nad sobą.