Projekt grantowy pn. „Europejski model aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych powyżej 30 r.ż. i rozwoju lokalnego”

W okresie 02.11.2020 r.- 30.11.2021 r. tutejszy Urząd zrealizował projekt grantowy pn. „Europejski model aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych powyżej 30 r.ż. i rozwoju lokalnego" o numerze W.160.II.2019 finansowany z grantu uzyskanego w konkursie finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Pozyskany przez Powiatowy Urząd Pracy w Mławie grant był wynikiem udziału w konkursie grantowym dla instytucji, które realizują już konkursowe projekty unijne w ramach programów PO WER lub RPO WM. Nabór wniosków ogłosiła Fundacja Fundusz Współpracy w ramach realizowanego przez siebie projektu pn. „Ścieżki współpracy- wsparcie dla podmiotów wdrażających współpracę międzynarodową" w ramach działania PO WER: 4.3 Współpraca ponadnarodowa, oś IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, którego założeniem jest wsparcie  instytucji już realizujących tzw. projekty standardowe z obszaru rynku pracy.
Grant, który został nam przyznany stanowił „uzupełnienie" realizowanego przez nas projektu „Aktywizacja osób powyżej 30 roku życia pozostających bez pracy w powiecie mławskim (III)" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 8.1 RPO WM na lata 2014-2020, nr umowy o dofinansowanie RPMA.08.01.00-14-c306/19
i wprowadził do niego dodatkowe elementy wypracowane w ramach współpracy ponadnarodowej, które przyczyniły się do zwiększenia rezultatów i wskaźników zakładanych w realizowanym przez nas projekcie.
 
Partner wiodący:
Powiat Mławski- Powiatowy Urząd Pracy z siedzibą w Mławie
 
Partnerzy ponadnarodowi:
  1. CREW83 Michał Panfil w Salz, Niemcy
  2. Uniwersytet im. Asena Złatarowa (VHTI Professor Dr. Asen Zlatarov) w Burgas, Bułgaria
 
Okres realizacji projektu grantowego:
02.11.2020 r.- 30.11.2021 r.
 
Wartość grantu:
99.414,00 zł
Uczestnicy:
12 osób zajmujących się aktywizacją zawodową osób bezrobotnych, osób współpracujących przy opiniowaniu tych działań oraz odpowiedzialnych za rozwój przedsiębiorczości na terenie powiatu mławskiego.
Cel projektu:
Celem grantu był transfer dobrych praktyk europejskich w aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych przez przedsiębiorczość i rozwoju lokalnego poprzez poznanie innowacyjnych metod, sposobów i rozwiązań w pracy z klientami Urzędu na przykładzie Niemiec i Bułgarii m.in. w tamtejszych urzędach pracy, instytucjach szkoleniowych, uczelniach, inkubatorach przedsiębiorczości. Uczestnicy zapoznali się z metodami wykorzystywanymi w poradnictwie zawodowym (np. motywowanie klientów, badanie predyspozycji zaw. i przedsiębiorczych, dobór form wsparcia do indywidualnych potrzeb bezrobotnego), dobre praktyki z zakresu inspirowania i zachęcania do zakładania firm, możliwości współpracy między instytucjami na rzecz rozwoju lokalnego m.in. poprzez przygotowanie kadry zajmującej się bezrobociem. Uczestnicy mogli doprecyzowywać przekazywaną wiedzę i ewentualnie uzupełnić poprzez rozmowę z przedstawicielem danej instytucji.
 
Działania w ramach projektu (tzw. kamienie milowe):
  1. Plan współpracy z partnerem- zawiązanie współpracy z partnerami międzynarodowymi na podstawie umów o współpracy międzynarodowej oraz opracowanie harmonogramów realizacji zadań.
  2. Opracowanie rozwiązania (produktu)- wypracowanie założeń  "Europejskiego modelu aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych powyżej 30 roku życia i rozwoju lokalnego" przez uczestników grantu zawierającego transfer dobrych praktyk w pracy z bezrobotnymi oraz pobudzania lokalnego rozwoju poprzez aktywizację zawodową w formie samozatrudnienia
  3. Opracowanie końcowej wersji rozwiązania i planu jego wdrażania- opracowanie "Europejskiego modelu aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych powyżej 30 roku życia i rozwoju lokalnego" oraz  warsztaty dla uczestników projektu standardowego oraz dla instytucji zaangażowanych w tematykę grantu m.in. w celu testowania rozwiązania; publikacja końcowej wersji rozwiązania.
  4. Wdrażanie rozwiązania- podjęcie uchwały o zatwierdzeniu „Europejskiego Modelu…" przez Zarząd Powiatu Mławskiego oraz konferencja promująca „Europejski model…" i osiągnięte rezultaty partnerstwa.

Informacje o publikacji dokumentu