Niekorzystna sytuacja demograficzna oraz emigracja do krajów oferujących lepsze zarobki już dzisiaj skutkuje ogromnym deficytem kadr. Według różnych raportów (m.in. Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, PwC, NBP) do 2025 roku w Polsce będzie brakować
1,5 ml pracowników. Już dzisiaj widać, iż w perspektywie kilku lat skurczy się liczba osób aktywnych zawodowo. Jednak dużo istotniejszym problemem jest niewystarczająca liczba pracowników o pożądanych kwalifikacjach i umiejętnościach. Ten problemy dotyczą również naszego powiatu.
Co zrobić, aby lepiej wykorzystać istniejący potencjał kadrowy?
Jak zachęcić młodzież do nauki zgodnej z potrzebami lokalnego rynku pracy? 
Na te pytania można było uzyskać odpowiedź w trakcie konferencji Inwestuj w kadrę, która odbyła się w dniu 7 lutego 2020 roku, promującej realizację grantu  finansowanego z projektu „Ścieżki współpracy - wsparcie dla podmiotów wdrażających współpracę międzynarodową". Organizatorami konferencji byli Pan Jerzy Rakowski - Starosta Mławski i Pan Witold Żerański – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie. W konferencji uczestniczyli przedsiębiorcy, pracodawcy, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych, pracownicy Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ciechanowie oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Mławie. W trakcie spotkania pracownicy Urzędu oraz zaproszeni goście omówili następujące zagadnienia: Na zakończenie uczestnicy konferencji zostali zaproszeni do udziału w Młodzieżowej Giełdzie Zawodów, która odbędzie się w dniu 28 luty 2020 roku w Mławskiej Hali Sportowej. Będzie to wydarzenie skierowane do uczniów planujących dalszą ścieżkę edukacji, ich rodziców, pedagogów oraz pracodawców, którzy w przyszłości będą poszukiwać pracowników, stażystów i praktykantów. To wyjątkowa okazja do zaprezentowania firm i zachęcenia młodzieży do nauki w zawodach i specjalnościach, na które jest lub będzie zapotrzebowanie w tych zakładach.
Chcąc efektywnie funkcjonować w warunkach współczesnej gospodarki i zapobiegać brakom wykwalifikowanych pracowników, przedsiębiorca musi wykazać się wysoką elastycznością, umiejętnością konkurowania, efektywnego wykorzystania najnowszych technologii oraz gotowością do ciągłego zdobywania wiedzy oraz umiejętności. Musi pobudzać swoich pracowników do działania.  Jednym ze sposobów przeciwdziałania ww. sytuacji jest aktywny udział w kształceniu już zatrudnionych osób jak i młodzieży stojącej przed wyborem zawodu i szkoły. 
Dzięki udziałowi w Młodzieżowej Giełdzie Zawodów i inwestycji w przyszłą kadrę pracodawca może pozyskać: Zapraszamy! Zgłoszenia do udziału w tym wydarzeniu przyjmują pośrednicy pracy: Anna Czaplicka i Mariusz Kupiński. Tel. 504 755 715