Bezrobocie, zwłaszcza długotrwałe, stanowi istotny problem dzisiejszego rynku pracy. Niewykorzystane rezerwy potencjalnych kandydatów do pracy wciąż pozostają poza aktywnością zawodową, która pomimo niskiej stopy bezrobocia, nadal jest na niezadawalającym poziomie.
Bezrobocie to nie tylko brak pracy. To również wiele innych aspektów społecznych, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania jednostki w społeczeństwie. Pozostawanie nieaktywnym zawodowo przez dłuższy czas nie służy efektywnemu powrotowi na rynek pracy, a jedynie pogłębia niekorzystną sytuację. Długotrwałe bezrobocie stanowi jedno z zagrożeń prowadzących do wykluczenia społecznego. Zjawisko to niegdyś kojarzone było tylko ze skrajnymi sytuacjami życiowymi, np. bezdomność, silne uzależnienia, patologie. Aktualnie pojęcie wykluczenia i zagrożenia wykluczeniem społecznym dotyczy także innych płaszczyzn życia, m. in. dostępu do rynku pracy. Nie bez powodu najczęściej wymienianymi przyczynami wykluczenia społecznego jest właśnie bezrobocie i ubóstwo, które często jest wynikiem braku pracy.
Wraz ze zmianą struktury bezrobocia i motywacji osób bezrobotnych do podejmowania zatrudnienia,  metody pracy z tymi osobami również warto ukierunkować na nowe obszary. To, w jaki sposób do tej pory przebiegał proces aktywizacji zawodowej, coraz mniej sprawdza się w przypadku osób zagrożonych bądź też wykluczonych społecznie. Dlatego też, aby oferować kompleksowe wsparcie dla naszych klientów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, tutejszy Urząd opracował „Modelową ścieżkę pracy z osobą zagrożoną wykluczeniem bądź też wykluczoną społecznie". Opracowanie to zawiera wytyczne i kierunki działań, koncentrujące się przede wszystkim na połączeniu aktywizacji zawodowej i społecznej poprzez wspólne działanie z ośrodkami pomocy społecznej z terenu powiatu mławskiego.
W dniu 28 stycznia 2020 r. w siedzibie Urzędu zorganizowaliśmy seminarium pn. „Współpraca- to się opłaca", którego głównym celem było przybliżenie zaproponowanego przez nas innowacyjnego podejścia do pracy z osobami zagrożonymi bądź też wykluczonymi społecznie, będącymi wspólnymi klientami urzędu pracy i ośrodków. W spotkaniu uczestniczyli kierownicy ośrodków z gmin naszego powiatu oraz miasta Mława, a także przedstawiciele innych powiatowych jednostek na co dzień zajmujących się zjawiskiem wykluczenia społecznego. Na seminarium omówione zostały dotychczasowe efekty realizacji grantu „Aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w powiecie mławskim z wykorzystaniem przykładów działań aktywizujących osoby wykluczone społecznie w Niemczech"- jednym z nich jest właśnie opracowanie „Modelowej ścieżki…" na podstawie wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk stosowanych w tym państwie.
Uczestnicy seminarium zapoznani zostali z założeniami proponowanej współpracy opartej na modelu doradztwa osobistego, polegającego na wspólnej pracy doradcy osobistego- pracownika urzędu oraz pracowników socjalnych poszczególnych gminnych ośrodków pomocy społecznej na rzecz wsparcia wyłonionej do aktywizacji społeczno-zawodowej grupy osób bezrobotnych, zagrożonych zjawiskiem wykluczenia społecznego. Model te zakłada przede wszystkim wymianę informacji pomiędzy pracownikami, które są istotne do zaplanowania i trafniejszego dopasowania możliwości wsparcia dla wspólnych klientów, a także współdziałanie w motywowaniu tych osób do zmiany swojej sytuacji.
Posiadana przez pracowników Urzędu wiedza o osobach bezrobotnych dotyczy przede wszystkim problemów zawodowych takich jak brak kwalifikacji zawodowych, odpowiedniego doświadczenia czy wykształcenia. Pracownik socjalny natomiast ma tę wiedzę o wiele szerszą, dotyczącą m. in. sytuacji społeczno- gospodarczej osoby bezrobotnej, w tym innych przyczyn bezrobocia czy też barier uniemożliwiających podjęcie pracy . Dzięki połączeniu i uzupełnieniu działań pracowników obu instytucji łatwiej będzie dotrzeć do klienta i zmotywować go do zmiany swojej sytuacji.
Podczas spotkania zaprezentowaliśmy także do konsultacji propozycję porozumienia o wdrożeniu modelowej ścieżki pracy z osobą zagrożoną wykluczeniem bądź też wykluczoną społecznie.
Seminarium jest pierwszym z cyklu czterech wydarzeń, podczas których promować będziemy nasze działania skierowane do osób, których dotyka zjawisko wykluczenia społecznego.