Spółdzielnie socjalne mogą zakładać osoby należące do grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz osoby prawne. Podlegają tym samym prawom co przedsiębiorstwo – produkują towary, świadczą różnorodne usługi, a także mogą składać oferty na realizację zadań w  gminach. 
Oprócz spółdzielni tworzonych przez osoby fizyczne, ustawa o spółdzielniach socjalnych daje możliwość zakładania spółdzielni przez osoby prawne, np. stowarzyszenia, fundacje, gminę, powiat, województwo. Do założenia spółdzielni socjalnej osób prawnych wymagane są minimum 2 podmioty będące organizacjami, które w ciągu pierwszych 6 miesięcy działania muszą zatrudnić co najmniej 5 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jest to więc nowa szansa dla osób, które napotykają w życiu trudności, często uniemożliwiające im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Szansa dla osób, którym trudno zdobyć zaufanie prywatnego przedsiębiorcy, dopasować się do wymagań rynku lub być wystarczająco samodzielnym w miejscu pracy.
 W każdej gminie występuje problem bezrobocia, każda z gmin zobowiązana jest wspierać swoich mieszkańców w wykorzystywaniu ich potencjału. Być może założenie spółdzielni socjalnej przez gminy faktycznie wpłynie na poprawę sytuacji osób bezrobotnych, które mają coraz mniejsze szanse na znalezienie zatrudnienia. Spółdzielnia założona przez samorządy może być doskonałym narzędziem aktywizacji zawodowej mieszkańców powiatu. Warto zaznaczyć, że pod względem gospodarczym powiat mławski cechuje się tym, iż znaczna większość zakładów pracy oferujących zatrudnienie mieści się w Mławie, a firmy zlokalizowane na terenach wiejskich dość rzadko poszukują chętnych do pracy głównie ze względu na koszty zatrudnienia i utrzymania pracownika. Miejsce zamieszkania oraz trudności komunikacyjne np. małej wsi oddalonej od miasta Mławy stanowią istotną barierę w aktywności zawodowej. Na koniec grudnia 2018 roku osoby zamieszkujące tereny wiejskie stanowiły ponad 54% ogółu osób zarejestrowanych.
W celu rozpropagowania naszej idei w dniu 7 marca 2019 r. w siedzibie mławskiego Urzędu odbyło się seminarium pt. „Szansa na rozwój powiatu mławskiego- nowe możliwości".  Uczestnikami seminarium byli wójtowie oraz przedstawiciele Rady Powiatu i Urzędu Miasta Mława, którzy mogli w trakcie omawianych prezentacji poznać cel i uzasadnienie dla tworzenia nowych spółdzielni socjalnych.
Aktualnie na terenie powiatu mławskiego nie funkcjonuje żadna taka spółdzielnia, w przeciwieństwie do spółdzielni osób fizycznych, których jest aż 6! Uważamy, że jest to duży sukces, zwłaszcza że tematy ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych nie cieszyły się zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu. Zmieniliśmy to w 2015 roku, gdy wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego otrzymały dwa pierwsze przedsiębiorstwa społeczne. Nasze działania na najbliższy rok skoncentrować chcemy właśnie na poszerzaniu wiedzy i świadomości lokalnej społeczności oraz podmiotów, które mogą utworzyć taką spółdzielnię, na przybliżeniu zagadnienia spółdzielni socjalnych osób prawnych, w których praktycznie każdy bezrobotny może znaleźć zatrudnienie. Liczymy na Państwa otwartość i zainteresowanie tym tematem oraz wyrażamy nadzieję, że i tym razem wspólnie uda się nam osiągnąć zamierzone cele.
Bądźmy pierwsi!