Kontynuując ideę promowania podmiotów ekonomii społecznej w powiecie mławskim, w czwartek- 7 marca 2019 r.- w siedzibie Urzędu, wraz ze Starostą Mławskim, zorganizowaliśmy seminarium pn. „Szansa na rozwój powiatu mławskiego- nowe możliwości". Celem spotkania było omówienie możliwości, jakie daje ekonomia społeczna i jej rozwój dla naszych gmin oraz możliwości wspierania mieszkańców przez gminy w dostępie do rynku pracy poprzez tworzenie spółdzielni socjalnych zakładanych przez osoby prawne.
Uczestnikami seminarium byli wójtowie z gmin powiatu mławskiego oraz przedstawiciele Rady Powiatu i Urzędu Miasta Mława, którzy mogli w trakcie omawianych prezentacji poznać cel i uzasadnienie dla tworzenia nowych spółdzielni socjalnych. Pracownicy Urzędu Pracy zaprezentowali także działania i programy naszego Urzędu na 2019 rok skierowane do mieszkańców powiatu mławskiego, m. in. program Aktywna kobieta- czas na pracę czy kampanię „Ukryty potencjał osób nieaktywnych i biernych zawodowo", w ramach którego w dniu 22 marca 2019 r. odbędzie się regionalna konferencja  o tej samej nazwie, promująca działania skierowane do osób biernych i nieaktywnych zawodowo. Korzystając z obecności zaproszonych gości na naszym seminarium, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie zaprosił wszystkich zgromadzonych do udziału w tym przedsięwzięciu.
Podczas czwartkowego spotkania swoje wystąpienie miał również Pan Łukasz Wachowski- Animator z Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Ciechanowie, który na przykładach omawiał funkcjonowanie w województwie mazowieckim spółdzielni socjalnych założonych przez gminy i powiaty. Zaprezentował również ofertę swojego Ośrodka, który w ramach realizowanych projektów wspiera finansowo tworzone spółdzielnie osób prawnych.
Możliwości aplikowania o środki unijne w ramach RPO WM 2014-2020 Poddziałania 8.3.1 Ułatwianie powrotu do aktywności zawodowej na wsparcie osób sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3 w gminach powiatu mławskiego przedstawił Pan Andrzej Długołęcki- Kierownik Zespołu RPRP i EFS w filii WUP w Ciechanowie oraz Przewodniczący Rady SSS- LGD w Ciechanowie. W trakcie swojej prezentacji zachęcał do ubiegania się o środki na powstanie w gminach punktów opieki nad dziećmi, które z pewnością przyczyniłyby się do zwiększenia aktywności zawodowej mieszkanek naszego powiatu.
Druga część seminarium poruszała kwestie wspólne dla powiatu i wszystkich gmin, jakimi są drogi powiatowe oraz służba zdrowia.
Wyrażamy nadzieję, że zaprezentowane na czwartkowym seminarium możliwości rozwoju powiatu mławskiego, zwłaszcza w kwestiach bezpośrednio związanych z lokalną społecznością, trafiły na podatny grunt. Powiatowy Urząd Pracy w Mławie dalej inspirować będzie i wspierać nowe inicjatywy i metody aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, zwłaszcza zagrożonych wykluczeniem społecznym.