Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.
A boć nie śliczne
Te wioski liczne?
Ten kraj kochany?...
- Stanisław Jachowicz

W ramach autorskiego pomysłu „Sami nie wiecie, co posiadacie…" popularyzujemy firmy wyróżniające się innowacyjnością, działające na terenie powiatu mławskiego. Również takie, które mogą pochwalić się sukcesami na skalę światową.
W poniższym wywiadzie chcemy przybliżyć Państwu firmę działającą na skalę międzynarodową, zajmującą się produkcją ortopedycznego obuwia dziecięcego i dla dorosłych przy pomocy nowoczesnych maszyn. Są jedynym producentem obuwia w Polsce, który zdobył zaufanie amerykańskiej firmy Boa i wdrożył do produkcji obuwie z systemem wiązania tej firmy.
Nasz rozmówca kładzie nacisk na jakość i zaufanie, te cechy charakteryzują firmę również w sposobie organizacji pracy. Jest godnym polecenia pracodawcą, zapewniającym odpowiednie warunki pracy stosującym przepisy prawa pracy. Gwarantuje pracę stałą i bezpieczną.
Informacji o firmie udzielił nam Pan Mariusz Leszczyński - współwłaściciel spółek cywilnych: Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego "Ortoped" i Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "El-But".
Spółki Państwa Mariusza Leszczyńskiego i Małgorzaty Leszczyńskiej to tak naprawdę jedna firma, funkcjonująca pod marką „Aurelka".
Państwo Leszczyńscy prowadzą działalność od 1996 roku. W 2000 roku austriacka firma poszukiwała polskiego producenta, który chciałby produkować dla nich obuwie profilaktyczne, według ich konkretnych wytycznych. Jak wspomina Pan Mariusz Leszczyński cyt. Początki nie były łatwe, ponieważ klient był bardzo wymagający. Obuwie musiało być wykonane tylko z włoskich materiałów między innymi spodów firmy Vibram. Wówczas firma przekwalifikowała profil działania z obuwia komercyjnego na obuwie profilaktyczno-korekcyjne.
Niewątpliwie jest to firma rodzinna kontynuująca działalność dziadka, który był szewcem. Aktualnie w działalność zaangażowały się dwie córki i zięć, Państwa Leszczyńskich. Siedziba firmy od początku znajduje się w Mławie przy ulicy Instalatorów 2. W pierwszych latach funkcjonowania zajmowała tylko połowę budynku, po kilku latach właściciele odkupili drugą połowę. Aktualnie, w wyniku dużego rozwoju firmy, zaczyna brakować przestrzeni, dlatego też planowana jest rozbudowa.
Co zmieniło się w firmie od czasów wyprodukowania pierwszej pary obuwia?
Aktualnie zatrudniamy dużo więcej osób, produkujemy więcej obuwia. Posiadamy więcej nowych maszyn produkcyjnych. Exportujemy obuwie nie tylko do Austrii, ale także do państw wschodnich, do całej Europy, USA, Brazylii, Australii.
Czym się charakteryzuje się Państwa działalność?
Produkujemy obuwie profilaktyczne i ortopedyczne wyłącznie na zamówienie. Realizujemy nawet najbardziej skomplikowane zamówienia. Daje to nam bardzo dużo satysfakcji. Cieszymy się, że nasze obuwie jest dużym wsparciem w codziennym życiu dla osób z poważnymi wadami.
Dbamy o to, aby stopy małych dzieci rozwijały się prawidłowo. To duża odpowiedzialność, aby wspierać ich prawidłowy rozwój. W dzisiejszym świecie w warunkach jakich funkcjonujemy większość ludzi ma nabyte wady postawy. A nasza firma ma za zadanie temu zapobiec.
Czym różni się wasza działalność od innych firm produkujących obuwie?
Nie jesteśmy firmą komercyjną, która podąża za modą. Specjalizujemy się w obuwiu profilaktyczno-ortopedycznym, indywidualnym. Produkujemy obuwie tylko na zamówienie. Na rynku wyróżniamy się jakością materiałów, z których wykonane jest obuwie. W swojej ofercie posiadamy najwięcej typów spodów włoskiej firmy Vibram.
Jakie innowacje wprowadzacie? Jak wygląda wasza struktura organizacyjna?
Stworzyliśmy aplikację do projektowania obuwia na naszej stronie internetowej. Każdy indywidualny klient może dobrać rodzaj spodu, skóry, kolor itp. Jako jedyni wprowadziliśmy obuwie z zapięciem Boa i otwieraną piętą dla osób noszących ortezy. Opracowaliśmy także ortezę zintegrowaną z butem, co jest innowacją nie tylko w Polsce ale także i na całym świecie.
Organizacja obuwia indywidualnego nie jest prosta, ponieważ, nigdy do końca nie wiemy ile wpłynie zamówień i jakie one będą. Większość zamówień wygląda tak, że każda para jest inna. Aby uniknąć wielu pomyłek utworzyliśmy aplikację do składania zamówień, dzięki temu realizacja zamówień, wdrażanie ich do produkcji stało się dużo prostsze i szybsze.
Czy wykonujecie obuwie pod indywidualne potrzeby klientów czy produkujecie hurtowo?
Posiadamy dwie linie produkcyjne, jedna to obuwie indywidualne - ortopedyczne, które podlega pod firmę Ortoped, druga obuwie hurtowe profilaktyczne, za, które odpowiada firma EL-BUT
Jakimi osiągnięciami może firma się pochwalić?
Posiadamy wiele certyfikatów i nagród, między innymi: wyróżnienie na XXIII Międzynarodowych Targach Sprzętu Rehabilitacyjnego w Łodzi, Lider Przedsiębiorczości roku 2013, zostaliśmy wytypowani przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego do wzięcia udziału w konkursie DOBRY WZÓR 2017 i zakwalifikowaliśmy się do ścisłego finału.
Każdy nasz wzór buta posiada certyfikat ZDROWEJ STOPY wydane przez Centralne Laboratorium Przemysłu Skórzanego w Krakowie.
Kto jest odbiorcą waszych produktów, w jaki sposób trafiacie do klienta?
Odbiorcą są dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze. Produkujemy obuwie w przedziale rozmiarowym  16-45. Do klientów trafiamy poprzez fizjoterapeutów, lekarzy, konferencje i wykłady medyczne. Poprzez social media, reklamę. Wystawiamy się na corocznych Targach Rehabilitacyjnych w Łodzi oraz zagranicznych w Niemczech i Moskwie.
 Do jakich krajów eksportujecie produkty ?
Eksportujemy na Ukrainę, Słowację, Węgry, Cypr, Litwę, do Rosji, Białorusi, Estonii, Gruzji, Czech, Rumuni, Austrii, Anglii, Irlandii, Australii, USA, Brazylii.
Ile osób zatrudniacie na obecną chwilę, na jakich stanowiskach?
Zatrudniamy 50 osób, na stanowiskach konstruktor, ćwiekarz, szwaczka, krojczy, kontrola jakości, przygotowanie produkcji , marketing , księgowość.
Czy współpracujecie z tutejszym Powiatowym Urzędem Pracy?
Tak, współpracujemy. Uczestniczymy w spotkaniach dla pracodawców organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy. Wspólnie zrealizowaliśmy kurs dla szwaczek. Wielokrotnie zorganizowaliśmy staż dla osób zarejestrowanych. Współpracę oceniamy na bardzo dobrą.
Czy planujecie powiększyć swoją działalność?
Planujemy powiększyć swoją działalność co wiąże się w przyszłości ze zwiększeniem zatrudnienia, wprost proporcjonalnie do potrzeb zwiększenia produkcji. Jest to konieczne ponieważ rynek polski tego wymaga. Jest duże zapotrzebowanie na specjalistyczne obuwie ortopedyczne. A w Polsce jest coraz mniej firm, które się w tym specjalizują. Na rynku polskim przodujemy w tej dziedzinie, jesteśmy największą firmą produkującą obuwie ortopedyczne.
Co byście najchętniej zmienili, wprowadzili - może już wdrażacie, planujecie, projektujecie?
Cały czas się rozwijamy i wprowadzamy nowe produkty na rynek. Realizujemy to co jest najbardziej potrzebne naszym klientom i specjalistom. Aktualnie pracujemy nad wybudowaniem nowej firmy od podstaw.
Rozmowa z Panem Mariusz Leszczyńskim obrazuje genezę powstania firmy i zakres jej działalności. My serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę i polecamy swoje usługi w kolejnych planach rozwoju firmy.
Każdy z nas zna lub słyszał, czy nawet jest klientem firm działających na terenie powiatu mławskiego, ale nie każdy zastanawia się jak powstała czy jakie ma osiągnięcia. Okazuje się, że na terenie powiatu mławskiego wypatrzyliśmy prawdziwe perełki.
Jeżeli jesteś firmą innowacyjną, działającą na skalę międzynarodową i ciągle się rozwijasz, Powiatowy Urząd Pracy w Mławie jest otwarty na propozycje.
 
Osoba do kontaktu:
Anna Czaplicka
Pośrednik pracy,
Doradca Klienta Instytucjonalnego
tel. 23 654 44 08 lub tel. 23 654 19 96 wew. 318
tel. kom. 504 755 715
anna.czaplicka@pup.mlawa.pl; waml@praca.gov.pl
Powiatowy Urząd Pracy w Mławie, ul. Wyspiańskiego 7, 06 - 500 Mława - pokój 124
http://mlawa.praca.gov.pl