Nasz partnerski projekt „Razem  nie damy się wykluczyć" wszedł w kolejny etap realizacji. W projekcie uczestniczy 65 osób, spośród których 39 uczestników to mieszkańcy powiatu mławskiego. Osoby te dostały się do projektu dzięki działaniom pracowników PUP w Mławie, którzy aktywnie promowali możliwość wsparcia w postaci szkoleń i staży wśród potencjalnych zainteresowanych. Oprócz rozmów indywidualnych prowadzonych w siedzibie tutejszego Urzędu, zorganizowaliśmy także spotkania w poszczególnych ośrodkach pomocy społecznej z terenu naszego powiatu.
Po działaniach związanych z rekrutacją uczestników, przyszedł czas na warsztaty pomagające w powrocie na rynek pracy. Zajęcia realizowane w ramach projektu mają na celu wzmocnienie motywacji do powrotu na rynek pracy, najpierw poprzez warsztaty ze specjalistami (m.in. psycholog, doradca zawodowy, specjalista prawa pracy), a następnie poprzez ukończenie szkolenia w zakresie fryzjerstwa połączonego z kursem prawa jazdy lub stażu zawodowego u pracodawcy. W trakcie indywidualnych i grupowych spotkań warsztatowych uczestnicy mają możliwość lepszego poznania siebie, nabycie wiedzy  i umiejętności związanych z poznaniem rynku pracy, sposobów szukania pracy, przygotowanie dokumentów aplikacyjnych i przygotowanie do rozmowy z pracodawcą. Udział w warsztatach,  jak stwierdza ich uczestniczka Pani Ania zwiększył jej motywację do działania. „ Od jakiegoś czasu zaczynam dostrzegać potrzebę pracy, sugestie ze strony bliskich, jednak trudno było mi zebrać się do szukania pracy po 6-letniej przerwie w aktywności zawodowej związanej z urodzeniem i wychowywaniem dziecka. O projekcie dowiedziałam się w Urzędzie  Pracy, chętnie się zgodziłam, bo pomyślałam, że może takie wyjście z domu i udział w warsztatach o tematyce rynku pracy pozwoli na nabycie wiedzy o aktualnej sytuacji na rynku pracy i ułatwi mi powrót do pracy. Bardzo ważne jest dla mnie wsparcie grupy, osób, które są w podobnej sytuacji i im także jest trudno na powrót znaleźć pracę, przeorganizować całe życie osobiste..."
Warsztaty pozwalają na bliższe poznanie uczestników, można dowiedzieć się więcej o ich oczekiwaniach i potrzebach. Wiedza ta pozwala, aby pozyskiwać potencjalnych pracodawców do zorganizowania staży i umawiania kandydatów na rozmowy z nimi. W wyniku tych rozmów, uczestnicy projektu,  zakwalifikowani do odbycia stażu po zakończeniu części warsztatowej otrzymają skierowania na staże zawodowe u pracodawców. Pozostałe osoby zakwalifikowane do udziału w szkoleniu niebawem je rozpoczną.
Od stycznia 2019 roku planowany jest drugi nabór osób zainteresowanych do udziału w projekcie.  W przyszłym roku będzie można ukończyć szkolenie konserwator terenów zieleni z prawem jazdy kat. B oraz dla zainteresowanych będą organizowane staże zawodowe. Przypominamy, że do projektu mogą zgłosić się mieszkańcy Mławy oraz gmin: Lipowiec Kościelny, Radzanów, Strzegowo, Szreńsk i Wiśniewo zapraszamy do kontaktu z doradcą zawodowym - Wioletą Rączka  w Powiatowym Urzędzie Pracy, pokój 211, tel. 23 655 19 96.