Wybór szkoły ponadpodstawowej to odpowiedzialne zadanie młodego człowieka, które może zaważyć na całym późniejszym jego życiu. Jak właściwie dokonać tego wyboru? Karierę zawodową trzeba świadomie zaplanować. Aby zrobić to właściwie, należy przeanalizować wiele czynników – nie tylko posiadane predyspozycje zawodowe, ale również aktualną sytuację panującą na lokalnym rynku pracy. Poznać zawody i pracodawców funkcjonujących na nim.  Dlatego, też żeby wesprzeć młodzież w podjęciu tej decyzji po raz pierwszy Starosta Mławski wspólnie z Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie w dniu 28 lutego zorganizowali Młodzieżową Giełdę Zawodów.  
W trakcie tego wydarzenia licznie przybyli uczniowie ósmych i siódmych klas szkół podstawowych funkcjonujących w powiecie mławskim z pierwszej ręki, od pracodawców i osób wykonujących dane zawody dowiedzieli się:, co robi osoba wykonująca dany zawód, jakie są wymagania wobec osób zainteresowanych określonym zawodem, jakie czynności i w jakich warunkach wykonuje się pracę w tym zawodzie, jakie trzeba zdobyć wykształcenie oraz dodatkowe uprawnienia, aby móc wykonywać ten zawód, jakie są szanse dalszego rozwoju i awansu dla osób wykonujących ten zawód. 
W Młodzieżowej Giełdzie Zawodów uczestniczyło 24 wystawców, którzy prezentowali specyfikę pracy takich zawodach jak: spawacz, frezer, ślusarz, lakiernik metalu i drewna, fryzjer, mechanik samochodowy, blacharz lakiernik samochodowy, piekarz, cukiernik, sprzedawca, przedstawiciel handlowy, krawiec, rozbieracz-wykrawacz, operator maszyn do przetwórstwa mięsa, stolarz, operator maszyn stolarskich, technolog drewna, lekarz, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, prawnik, adwokat, radca prawny, elektryk, energetyk, technik administracji, obuwnik-szwacz, obuwnik ortopedyczny, instruktor zawodu.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska służb mundurowych. Zainteresowane osoby chciały jak najwięcej dowiedzieć się na temat wymagań stawianych kandydatom do pracy w policji, wojsku oraz straży pożarnej i granicznej. Jak pokierować swoją edukacją i rozwojem osobowym, aby w przyszłości móc wykonywać wymarzony zawód?
Uczniowie chętnie korzystali również z pomocy doradców zawodowych. Na stoisku Urzędu Pracy za pomocą testów mogli określić swoje predyspozycje i zainteresowania zawodowe. Doradcy zawodowi prezentowali również filmy o zawodach, które nie były prezentowane przez praktyków dotyczące m.in. branży budowlanej, farmacji, turystyki, zarzadzania oraz finansów.
Młodzieżowa Giełda Zawodów była również okazją do zaprezentowania firm i zachęcenia młodzieży do nauki w zawodach i specjalnościach, na które jest lub będzie zapotrzebowanie w tych zakładach.


Uczestnicy Giełdy uznali, że tego typu wydarzenie jest potrzebne i wyrazili nadzieję, że na stałe wpisze się do kalendarza oświatowego.
Korzystając z okazji, dziękujemy Państwu za owocną współpracę i wyrażamy nadzieję, że nasze wspólne działania doprowadzą do trafnych wyborów edukacyjno - zawodowych młodzieży.