logo do art                                                                            Powiatowy Urząd Pracy w Mławie
                 Bezrobocie rejestrowane w Polsce sukcesywnie spada. Wskazują na to oczywiście dane statystyczne przekazywane przez urzędy pracy, które analizowane i udostępniane są przez Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie z tymi danymi na koniec czerwca 2019 r. stopa bezrobocia w kraju wynosiła 5,3%, w województwie mazowieckim 4,5%, a w powiecie mławskim 5,9%. Stopa bezrobocia to stosunek liczby osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy do liczby ludności aktywnej zawodowo danego powiatu (odpowiednio województwa i kraju).
W każdej gospodarce, nawet w wysoko rozwiniętych krajach przy równowadze popytu i podaży na pracę, występuje zjawisko bezrobocia- przyjęto, że tzw. bezrobocie naturalne wynosi ok 2-3%. Jak widać, więc po danych statystycznych, osiągnięte na koniec maja 2019 roku wskaźniki wyglądają bardzo optymistycznie.
Z danych tych można wyciągnąć wniosek, że o pracę w Polsce i w naszym powiecie jest aktualnie łatwo. Jednak mimo tego, wciąż pewna grupa osób pozostaje poza rynkiem pracy. Należy, więc zadać sobie pytanie, kogo dotyka problem bezrobocia i jak można scharakteryzować osobę bezrobotną?
Zgodnie z danymi statystycznymi Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie na koniec czerwca 2019 r. w rejestrze bezrobotnych zarejestrowanych było 1745 osób, spośród których 912 to osoby zamieszkujące na wsi. Analizując kolejne kategorie danych statystyka pokazuje, że 40% to osoby pozostające bez pracy powyżej 12 miesięcy, czyli długotrwale bezrobotni; 383 osoby nie posiadają żadnego doświadczenia zawodowego- to ponad 1/5 ogółu bezrobotnych. Kolejną przeważającą grupą są bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych- 352 osoby.
Tym artykułem rozpoczynamy serię opracowań na temat struktury bezrobocia w powiecie mławskim oraz działań naszego Urzędu, których celem jest m. in. niwelowanie problemów zawodowych dotykających poszczególne grupy osób bezrobotnych. Na początek omówimy barierę braku kwalifikacji zawodowych, która dotyczy co piątego bezrobotnego.
Mławski rynek pracy jest specyficzny- w ostatnich latach zauważalny jest rozwój przedsiębiorczości. Powstają nowe firmy, które wraz z rozwojem świadczonych usług, oferują miejsca pracy. Duże zakłady pracy lub takie, które działają na naszym rynku wiele lat, również prowadzą ciągłą rekrutację, jednak wciąż mają trudności z pozyskaniem odpowiednich kandydatów do pracy. Z drugiej strony, w naszych zasobach są osoby, które teoretycznie mogą i powinny pracować. Odpowiedź na tę sytuację mogą dać właśnie dane statystyczne, które konkretnie wskazują na istotę problemu.
Brak wymaganych na rynku pracy kwalifikacji zawodowych oraz doświadczenia zawodowego praktycznie spycha na margines część osób bezrobotnych. Wśród tych bezrobotnych znajdują się osoby, które maja utrudniony dojazd do pracy, nie posiadają żadnego zawodu lub kwalifikacji, posiadają zdrowotne przeciwskazania do pracy w określonych zawodach lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Choć czasy się znacząco zmieniły i również pracodawcy bardziej elastycznie podchodzą do kandydatów do pracy, to i tak w pewnych zawodach i profesjach, doświadczenie i kwalifikacje wciąż mają znaczenie. W przypadku osób, które nie mogą pochwalić się żadnym konkretnym zawodem czy uprawnieniami zawodowymi, trudno jest dostosować satysfakcjonującą ofertę pracy. Bo właściwie takie osoby mogą wykonywać wyłącznie prace proste, przeważnie, jako pracownik fizyczny, pracownik produkcji czy pracownik przy innych pracach prostych. Jednak, co też zrozumiałe, osoby te często mają indywidualne preferencje, oczekiwania i wymagania względem pracy. Dlatego też nie decydują się na podjęcie zatrudnienia w nadziei na znalezienie czegoś lepszego, bądź podejmują szkolenia w celu podniesienia kwalifikacji, co również wydłuża czas powrotu na rynek pracy, ale właśnie ukierunkowanie tych osób na rozwój zawodowy poprzez zdobycie odpowiednich kwalifikacji oraz predyspozycji zawodowych czy zdobycie doświadczenia zawodowego jest głównym zadaniem Urzędu Pracy. W tym celu prowadzimy poradnictwo zawodowe oraz szkolimy w zawodach, na które występuje aktualnie popyt na mławskim rynku pracy. W trakcie zajęć i rozmów indywidualnych z doradcami zawodowymi, bezrobotni poznają siebie od strony swoich możliwości zawodowych, posiadanych zainteresowań, które można wykorzystać zawodowo, czy też barier uniemożliwiających podjęcie pracy. W przypadku osób bez kwalifikacji drugim etapem w aktywizacji zawodowej, jest udział w szkoleniach zawodowych. Zdobycie konkretnych uprawnień, umiejętności i kwalifikacji w danym zawodzie, zwiększa szanse na znalezienie zatrudnienia, zgodnie z potrzebami bezrobotnego. Oczywiście ukończenie szkolenia to dopiero początek, bo całą praktykę i tak zdobywa się w miejscu pracy- to jest najlepsza forma nauki. Do końca czerwca 2019 roku na zorganizowane przez nasz Urząd szkolenia skierowaliśmy 82 bezrobotnych- 36 z nich już podjęło zatrudnienie po uzyskaniu niezbędnych uprawnień, część oczekuje na pracę. Kierunki zorganizowanych i sfinansowanych przez Urząd szkoleń dotyczyły uprawnień i kwalifikacji zawodowych takich jak: prawo jazdy kat. C+E, kwalifikacja wstępna przyspieszona, instalacje systemów fotowoltaicznych, operator koparki, koparko-ładowarki, ładowarki, walca drogowego, uprawnienia operatora wózka widłowego z egzaminem UDT, spawanie metodami TIG, MIG, MAG czy sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej.
Dla zapewnienia miejsc pracy uczestnikom szkoleń weszliśmy we współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy mają duże zapotrzebowanie na określonych pracowników. Po większości szkoleń lub jeszcze w ich trakcie organizujemy spotkania z osobami bezrobotnymi, na które zapraszani są przedstawiciele firm oferujący zatrudnienie. Na tych spotkaniach potencjalni kandydaci do pracy mogą dowiedzieć się, w jaki sposób prowadzona jest rekrutacja w danej firmie, jakie są warunki zatrudnienia, np. wysokość wynagrodzenia, warunki socjalne czy zmianowość. Do tej pory zorganizowaliśmy 6 takich spotkań m. in. z firmami: LG Electronics Sp. z o. o., Lubaz Sp. z o. o. Sp. k.  Evo Energy Sp. z o. o., Eko-Dom Sp. z o. o.
Oprócz firm lokalnych, nawiązaliśmy współpracę także ze spółką Strabag Sp. z o.o.- generalnym wykonawcą budowy nowego odcinka trasy S-7 na terenie powiatu mławskiego. W tym przypadku przyjęliśmy inną zasadę- najpierw zorganizowaliśmy ogólne spotkanie przedstawicieli spółki z zainteresowanymi osobami bezrobotnymi, które odbyły rozmowy indywidualne pod kątem możliwości zatrudnienia i ukierunkowania na zdobycie konkretnych uprawnień operatorów sprzętu do robót ziemnych. Po tym etapie wyselekcjonowaną przez firmę grupę osób skierowaliśmy na wybrane szkolenia zawodowe. Zatrudnienie tych osób nastąpi wraz z terminem rozpoczęcia prac drogowych przy trasie S-7.
Jak widać dążymy, aby osoby bez kwalifikacji nabywały uprawnienia do zawodów dostosowanych do potrzeb rynku pracy i mogły podjąć w miarę stabilne zatrudnienie.
W dalszym ciągu rekrutujemy zainteresowane osoby do udziału w kolejnych szkoleniach, które planujemy zrealizować w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Zgodnie z planem będą to: „Instalator systemów fotowoltaicznych", „Operator wózka jezdniowego z uprawnieniami UDT", „Magazynier z obsługą programów magazynowych i uprawnieniami UDT", „Sprzedawca z obsługą kas fiskalnych i minimum sanitarnym", „Doradca klienta w placówce handlowej".
Warto przypomnieć, że udział w szkoleniach organizowanych przez Urząd jest bezpłatny. Uczestnicy szkoleń za czas nauki otrzymują stypendium oraz mogą ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu. Opłacamy również koszty egzaminów niezbędnych do potwierdzenia zdobytych kwalifikacji.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z doradcami klienta, odpowiedzialnymi za obsługę osób bezrobotnych, zgodnie z pierwszą literą nazwiska w godzinach obsługi, tj. 8.15-15.00, Sala Operacyjna, pokój nr 6, Stanowiska 3-6, lub telefonicznie 023 654 39 18 wew. 332, 333, 334, 335.